Jak zaplanować architekturę i pomieszczenia w domu energooszczędnym?
Rozmieszczenie pomieszczeń ma znaczący wpływ na zapotrzebowanie budynku na energię. Pomieszczenia gospodarcze, wymagające niższej temperatury ogrzewania należy zaplanować w północnej części budynku.
Architektura domu energooszczędnego
Im większy dom, tym większą ma powierzchnię przegród zewnętrznych i tym większe będą w nim straty energii, a więc droższe jego ogrzewanie. Żeby te wydatki nie były nadmierne, przede wszystkim nie warto budować zbyt dużego domu. Powierzchnia przegród zależy jednak nie tylko od wielkości domu, ale także od jego kształtu: im jest on bardziej zwarty, tym lepiej. Domy o wymyślnych kształtach, z licznymi przybudówkami, wykuszami i załamaniami ścian oraz skomplikowanymi, łamanymi dachami mają powierzchnię przegród większą niż domy tej samej wielkości zaprojektowane na rzucie prostokąta.
Dom energooszczędny powinien być wybudowany na planie prostokąta, z prostym, dwuspadowym lub najlepiej jednospadowym dachem, bez wykuszy, lukarn i balkonów. Taki dom będzie też tańszy w budowie, a wykonawcy będą mieli mniej okazji, by popełnić błędy. Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu, warto sprawdzić, jaki jest w nim stosunek powierzchni A przegród zewnętrznych do kubatury V, czyli A/V. Im jest mniejszy, tym lepiej.
Rozmieszczenie pomieszczeń w domu energooszczędnym
W domu energooszczędnym można zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Należy wówczas tak usytuować pomieszczenia, by od północy znalazły się jedynie te o funkcji pomocniczej - na przykład schowki, garderoba, pomieszczenie techniczne czy garaż. Odpowiednio wyregulowana instalacja grzewcza może utrzymywać w nich temperaturę niższą niż w pomieszczeniach, w których stale przebywają mieszkańcy, bez szkody dla ich komfortu. W pomieszczeniach tych łatwiej też zredukować liczbę okien albo w ogóle z nich zrezygnować.
opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcie: Brass