Okna w domu energooszczędnym

Okna w domu energooszczędnym

Okna w domu energooszczędnym powinny być tak rozmieszczone, by ich największa powierzchnia znajdowała się na elewacji południowej, gdyż po tej stronie największe będą zyski energetyczne wynikające z nasłonecznienia.

Najmniej okien w domu energooszczędnym powinno się projektować w ścianie północnej, gdyż te okna będą powodować największe straty. Straty energii wynikać jednak mogą także z nadmiaru nasłonecznienia i spowodowanej nimi potrzeby używania klimatyzacji. Aby zyski energetyczne były jak największe, a straty zredukowane do minimum, elewację południową należy zaprojektować tak, by zimą, gdy słońce jest nisko nad horyzontem, była w pełnym słońcu, ale latem była osłonięta (na przykład przez drzewa liściaste, rolety, markizy lub dach nad tarasem).

Dla zminimalizowania strat przez ścianę zorientowaną na północ można też w ogóle zrezygnować z okien w tej ścianie i osłonić od tej strony budynek garażem czy nawet, jeśli sprzyja temu ukształtowanie terenu, częściowo zagłębić go w gruncie.

 

 

By ograniczyć do minimum stary ciepła przenikającego przez okna warto zamontować na nich rolety zewnętrzne. Zamykane na noc mogą zmniejszyć straty ciepła nawet o 40%, pod warunkiem, że będą rzeczywiście co wieczór zamykane. Aby to usprawnić, warto wyposażyć je w sterowanie elektroniczne.

Współczynnik U całego okna w domu energooszczędnym powinien wynosić poniżej 1,1 W/(m2?K).

opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcie: www.grupapsb.com.pl, Aluplast