Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Skuteczna izolacja dachu

Nieskuteczna izolacja przyczynia się do nagrzewania pomieszczeń na poddaszu latem oraz dużych strat ciepła zimą. Nie jest to najlepsze dla naszego portfela - energia potrzebna do ogrzania lub ochłodzenia domu słono kosztuje. Warto więc rozważyć popularną ostatnio w budownictwie izolację nakrokwiową.

Lato to dobry czas na remont dachu i sprawdzenie stanu izolacji. Nieskuteczna może powodować znaczne straty w bilansie energetycznym naszego domu. To z kolei przekłada się na wyższe koszty użytkowania budynku.

Czym jest izolacja nakrokwiowa?

Izolacja nakrokwiowa jest to alternatywny, w stosunku do wełny mineralnej, sposób ocieplenia poddasza użytkowego. Sama wełna ma dobre właściwości izolacyjne, jednak sposób jej montażu (układanie między krokwiami) prowadzi do powstawania mostków termicznych.

Izolację nakrokwiową układa się bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. W efekcie izolacja tworzy jednolitą powierzchnię, która eliminuje mostki termiczne. W przypadku ocieplenia wełną, mostki termiczne powstają w miejscach krokwi. I choć drewno przewodzi ciepło bardzo słabo - zjawisko to jednak występuje, prowadząc od znacznych strat w ogólnym bilansie energetycznym. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa, mówi Jakub Krzemiński, doradca techniczny marki Braas.

Płyty poliizocyjanurowe (PIR)

Od lat 60. w budownictwie stosuje się płyty z pianki poliuretanowej (PUR), która jest wyjątkowo wydajnym materiałem izolacyjnym. Płyty poliuretanowe posiadają o 67% lepsze właściwości izolacyjne niż materiały tradycyjne. Płyty poliizocyjanurowe (PIR) są najnowszą generacją tego produktu. Posiadają nie tylko znakomite właściwości izolacyjne, ale również są wyjątkowo odporne na nacisk oraz działanie niemal wszystkich budowlanych substancji chemicznych.

Wysokowydajna i trwała izolacja

Materiał izolacyjny PIR osiąga najlepsze wartości izolacyjne przy niewielkiej grubości materiału. Płyta PIR, dzięki przewodnictwu ciepła do wartości WSL 024, ma tak niewielką zdolność przewodnictwa ciepła, jak niemal żaden inny materiał izolacyjny, a dodatkowo wartość ta pozostaje zachowana w trakcie całego okresu użytkowania. Żywotność materiałów izolacyjnych PIR przewidziana jest na 50 lat.

Skuteczna izolacja dachu - oszczędność na lata

Skuteczna izolacja dachu pozwala zaoszczędzić nawet do 75% potencjalnie traconego ciepła oraz wyeliminować problem nagrzewania się poddasza. Dzięki temu już w krótkim okresie użytkowania zostają zamortyzowane początkowe wydatki poniesione podczas remontu. W tym kontekście warto zastanowić się, czy na izolacji warto oszczędzać.

źródło i zdjecie: Braas

Dodano: 2012-08-02
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej