Czym ocieplić poddasze użytkowe?

Do ocieplania poddaszy warto użyć wełny z warstwą folii aluminiowej, która odbija ciepło z powrotem do wnętrza.

Do ocieplania dachu najlepiej użyć wełny mineralnej w matach lub płytach grubości przynajmniej 25 cm. Wełna do ocieplenia dachu powinna być przycięta na szerokość ok. 2 cm większą niż wynosi rozstaw krokwi, co dzięki sprężystości materiału wyeliminuje szczeliny.

Ocieplenie poddasza coraz częściej wykonuje się również jako dwuwarstwowe, gdyż wobec tendencji do stosowania coraz grubszych izolacji, nie sposób zmieścić ich w całości w krokwi. Pierwszą warstwę umieszcza się zatem między krokwiami, a następnie poprzecznie montuje ruszt i układa drugą warstwę ocieplenia i przykręca płyty g-k do rusztu.

Na tak przygotowanym stelażu trzeba jeszcze ułożyć folię paroszczelną, która będzie zapobiegać przenikaniu pary wodnej do ocieplenia. Najwygodniej zamocować ją dwustronną taśmą samoprzylepną do profili stelaża, po czym można już zamocować podsufitkę z płyt gipsowokartonowych.

Jeżeli dach jest skośny, można go także ocieplić styropianem odmiany EPS 50. Warto użyć płyt przystosowanych do łączenia na pióro i wpust - dzięki temu
unikniemy powstawania mostków termicznych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom istnieje możliwość łączenia nawet trzech warstw izolacji - tak że można zastosować je w domach o różnorodnym rozstawie krokwi. Nie trzeba przy tym stosować łat i elementów mocujących.

Ocieplenie poddasza powinno się zabezpieczyć przed przewiewaniem. W tym celu układa się na nim folię paroprzepuszczalną:

  • wysoko paroprzepuszczalną - można ją ułożyć bezpośrednio na wełnie,
  • o mniejszej paroprzepuszczalności - z zapewnieniem 3 cm pustki nad ociepleniem.



Uwaga!

Wełny nie wolno dopychać do folii, nawet gdy może się z nią stykać. W miejscach, gdzie wskutek takiego upychania powstałyby wybrzuszenia,
pod pokryciem z łatwo nagrzewających się materiałów (np. blachodachówki) folia mogłaby ulec uszkodzeniu wskutek przegrzania.

opr.: Emilia Rosłaniec