Czym ocieplić ściany fundamentowe i piwniczne?
Polistyren ekstrudowany wytwarzany jest - podobnie jak styropian - z granulek polistyrenu, jednak jest znacznie od niego twardszy i mniej nasiąkliwy. Jest też od styropianu "cieplejszy?, bo ma niższy od tamtego współczynnik przewodności cieplnej. Dla styropianu wynosi on 0,035 W/(m?K), zaś dla polistyrenu 0,022 W/(m?K). Oznacza to, że płyta polistyrenowa grubości 5 cm ociepla tak samo, jak styropian grubości 8?9 cm.
Do ocieplania ścian fundamentowych i piwnicznych stosuje się głównie płyty ryflowane z rowkami umożliwiającymi przewietrzanie zawilgoconej ściany i ułatwiającymi odpływanie wody. Do ocieplania ścian fundamentowych można też stosować zwykły styropian, np. EPS 100?038, EPS 200-036. Powinien być
on jednak dodatkowo zabezpieczony np. ścianką osłonową lub, podobnie jak w metodzie lekkiej mokrej, masą klejową, siatką z włókna szklanego i warstwą wyrównawczą. Na wykonanym w ten sposób podkładzie można układać płytki elewacyjne.
Polistyren ekstrudowany - najlepiej spośród dostępnych materiałów ociepleniowych sprawdza się jako izolacja ścian fundamentowych i piwnicznych, podłóg na gruncie, a także tarasów.
opr.: Redakcja