Dachówka betonowa - materiał na lata

Nowe technologie, które w ostatnim czasie udoskonaliły beton, pozwalają nam wznosić budynki o niesamowitej formie, które są zarazem nowoczesne, funkcjonalne i ekologiczne. W przemyśle i budownictwie każdego dnia dokonuje się niesamowity postęp. Powstają nowe rozwiązania i nowe produkty. W gąszczu licznych nowości na szczególną uwagę zasługuje znany od dawna materiał, który dzisiaj przeżywa drugą młodość - mowa o betonie.

Beton materiałem na dachówkę

Z biegiem czasu okazało się, że beton to nie tylko znakomity materiał do wznoszenia budowli, ale również ich wykańczania. W połowie XIX wieku beton zaczęto używać do produkcji dachówek, co od razu spodobało się Anglikom - na przełomie XIX i XX wieku był to najczęściej stosowany materiał na dachach wyspiarzy. Co ciekawe, wiele z pierwszych betonowych dachów możemy oglądać do dziś, co potwierdza trwałość tego materiału. Po drugiej wojnie światowej dachówki betonowe podbiły Europę dzięki słynnemu modelowi Frankfurter. Dzisiaj model ten sprzedawany jest w udoskonalonej wersji w ofercie marki Braas, pod nazwą dachówka Romańska.

Dlaczego dachówka betonowa jest wyjątkowa?

Kształt współczesnej dachówki Romańskiej znany jest od 1953 r., kiedy to rozpoczęto produkcję modelu, najpierw pod nazwą Frankfurter. Dachówka szybko zyskała popularność, stając się jedną z najczęściej spotykanych w Europie, tym samym znacząco wpływając na krajobraz Starego Kontynentu. Jej zaokrąglona krawędź wpływa na harmonijny wygląd dachu, tworząc ciekawą grę światła i cieni. Dzięki klasycznej formie znajduje uniwersalne zastosowanie na dachach zarówno małych budynków, jak i wytwornych willi.

Dlaczego dachówka betonowa jest taka wyjątkowa? Marka Braas wykorzystuje do produkcji dachówek betonowych technologię Cisar oraz powłokę Lumino, które pozwalają zachować trwałość i piękny wygląd dachówek przez wiele lat. Dachówka Romańska produkowana w technologii Lumino dostępna jest w kolorze ceglanym, brązowym oraz grafitowym, natomiast w technologii Cisar - w kolorach ceglanym, grafitowym i kasztanowym. Te klasyczne kolory nie mają w zwyczaju wychodzić z mody. Nasz dach z pewnością będzie wyglądał stylowo, niezależnie od otoczenia w jakim się znajduje. Dodatkowo odpowiednia waga dachówki zapewnia również znakomitą izolację akustyczną, stanowiąc skuteczną ochronę przed wiatrem i deszczem - przez wiele lat.

Dzisiaj beton nie kojarzy się już wyłącznie z nieatrakcyjną szarą i chropowatą powierzchnią. Wciąż jest materiałem wytrzymałym i trwałym, ale teraz za sprawą nowych technologii również pięknie wygląda. Czy zatem przyszłość należy w budownictwie do betonu? Zdecydowanie tak!

źródło i zdjęcie: Monier Braas

Dodano: 2013-01-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej