Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kamień naturalny w Twoim domu

Kremowy marmur na posadzkę w salonie, mlecznoszary granit na blat czy beżowy trawertyn na ścianę - kamień naturalny to piękny i praktyczny materiał do wykańczania wnętrz. Jego montaż i pielęgnacja są dość proste, a kamienna okładzina dobrze prezentuje się we wnętrzu przez wiele lat. Czym kierować się podczas wyboru i jak rozpoznać, że kupiony produkt jest najwyższej jakości?

Każda firma, sprzedająca kamień, powinna informować klienta o gatunku materiału, który oferuje, mówi Wacław Gawroński, ekspert firmy kamieniarskiej Rogala. Możemy także poprosić o deklarację zgodności, która potwierdza, że dany produkt spełnia odpowiednie normy budowlane. Dzięki temu dokumentowi mamy pewność, że kupowany przez nas kamień nie jest zamiennikiem lub podróbką, podkreśla Gawroński.

Deklaracja zgodności to dokument stwierdzający, że dany materiał jest odpowiedniej jakości i został dopuszczony do budownictwa w Polsce i UE zgodnie z odpowiednimi normami Unii. Każdy klient ma prawo ubiegać się o otrzymanie takiego dokumentu.

Branżę kamieniarską obowiązuje norma, która określa, jakie warunki muszą zostać spełnione, by kamień mógł być dopuszczony do sprzedaży (chodzi o normę PN-EN 12058:2005 Wyroby z kamienia naturalnego. Płyty posadzkowe i schodowe. Wymagania). Gatunek kamienia może być zatem zgodny z powyższą normą lub - jeśli materiał cechuje występowanie znacznych różnic kolorystycznych, wad powierzchni lub innych uszkodzeń - może być poza normą.

Wykończenie powierzchni płytek z kamienia

Kompletując materiał do wykończenia powierzchni, należy zwrócić uwagę na dodatkowe oznaczenia produktów. Płytki z kamienia mogą posiadać różne warianty wykończenia powierzchni: od całkiem gładkiej polerowanej aż po matową antypoślizgową, mówi ekspert firmy Rogala. Kolejna ważna informacja to rodzaj wykończenia boków płytek. Kamień może być cięty oraz fazowany (o delikatnie złagodzonej krawędzi). Dobrze wiedzieć jaki materiał kupujemy - płytki posiadające różne wykończenia mogą po prostu do siebie nie pasować.

Jaki kamień wybrać - tańszy znaczy gorszy?

Tani kamień naturalny rzeczywiście może być sygnałem, że proponowany materiał jest gorszego gatunku - może kosztować nawet 50% mniej niż produkt w pierwszym gatunku. Wybór należy do nas. Ważne, by sprawdzić czy kamień jest opatrzony informacją na ten temat.

źródło i zdjęcie: Rogala

Dodano: 2013-02-11
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej