Czy Polacy dbają o stan pokrycia swoich dachów?

Polacy nie przejmują się stanem technicznym swoich dachów. Co piąta osoba sprawdza pokrycie dachowe rzadziej niż raz w roku. Kolejne 20 proc. zaczyna działać, dopiero po pojawieniu się przecieków - wynika z badania przeprowadzonego przez Dachermann Polska.

Rzadko korzystamy też z usług firm dekarskich. Po radę do fachowców zgłasza się jedna trzecia ankietowanych. Co drugi Polak radzi sobie z usterkami na dachu sam lub szuka pomocy u znajomych. Połowa badanych deklaruje, że nigdy nie konserwowała swoich dachów.

Takie postępowanie dziwi tym bardziej, że co trzeci badany ma dach kryty papą, która wymaga stosunkowo częstych prac konserwacyjnych, mówi Piotr Bednorz, twórca i właściciel firmy Dachermann Polska, zajmującej się produkcją nylonu dekarskiego. Oszczędny dwa razy traci. Zaniedbania powodują, że zamiast kilku złotych, na bieżące utrzymanie dachu w dobrej kondycji, musimy wydać kilka tysięcy na generalny remont, dodaje.

Niedbalstwo wpływa nie tylko na jakość dachów, lecz także na satysfakcję z ich użytkowania. Z dachów krytych dachówką ceramiczną, zadowolony jest co czwarty posiadacz. Wynik jest jeszcze gorszy w przypadku papy, z której zadowolony jest tylko co szósty użytkownik. Dlaczego więc ten rodzaj pokrycia dachowego jest nadal tak często wybierany?

Wybieramy papę, bo jest tania. Droższe i bardziej estetyczne typy pokryć dachowych, takie jak dachówka ceramiczna i blacho dachówka, są mniej popularne,  podsumowuje Bednorz. Posiada je na swoich budynkach odpowiednio 19 i 18 proc. respondentów, dodaje. Dachówka ceramiczna jest jednak najbardziej pożądana. Gdyby ankietowani mieli ponownie wybrać rodzaj pokrycia, ponad połowa z nich zdecydowałaby się właśnie na to rozwiązanie. Wybrałby je również co trzeci użytkownik dachu papowego.

Idealne pokrycie dachowe według opinii Polaków powinno być trwałe. Tę cechę wskazuje, jako najważniejszą, aż 61 proc. ankietowanych. Kolejnym ważnym elementem jest szczelność, odporność na czynniki zewnętrzne i wygląd. Przy wyborze kierujemy się jednak ceną, która jest głównym czynnikiem branym pod uwagę, przy zakupie pokryć lekkich, takich jak blacha i papa.

źródło: www.inzynierbudownictwa.pl
zdjęcie: Maciej Kosowski

Dodano: 2009-12-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej