Ekologiczne rozwiązania przynoszą gminom wymierne korzyści

Większość projektów, realizowanych przez samorządy, dotyczy gospodarki wodno-ściekowej. Niektóre gminy robią jednak dużo więcej ponad to, co muszą.

Mamy w Polsce gminy, które wychodzą przed szereg, jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania. Przykładem jest Trzcianne na Podlasiu, gdzie postarano się o gminną oraz przydomowe oczyszczalnie, mówi Przemysław Nawrocki, ekspert WWF Polska.

W gminie zmieniono również sposób ogrzewania budynków, począwszy od siedziby urzędu, a skończywszy na budynkach mieszkalnych. Wymieniono piece opalane węglem na nowe, w których spalana jest biomasa.

Dzięki realizacji projektów ekologicznych można zarówno chronić środowisko, jak i oszczędzać. Wie o tym dobrze gmina Dzierzgoń. Ich projekt obejmował termomodernizację szkół oraz budynków użyteczności publicznej. Pozwala to oszczędzić od 13 tys. zł do 32 tys. zł rocznie (w zależności od obiektu i zapotrzebowania na energię).

W 294 gospodarstwach indywidualnych zainstalowano systemy solarne. Korzyści, jakie płyną z ekologicznych rozwiąząń, widać już przy analizie kosztów eksploatacyjnych. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego zmniejszyły się one z 8593 zł w przypadku ogrzewania gazem ziemnym do 429 zł rocznie. Na takim rozwiązaniu korzysta również środowisko. Redukcja dwutlenku siarki wynosi 55 proc., a tlenku węgla - 90 proc.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.brzeszcze.olx.pl

Dodano: 2010-01-21
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej