Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Wybierz odpowiedni projekt domu

Wybierając projekt, według którego zrealizujemy budowę wymarzonego domu, najczęściej korzystamy z bazy projektów gotowych. Głównym powodem takiej decyzji są oczywiście względy finansowe.

Typowy projekt domu gotowy kosztuje od 1500 zł do około 5000 zł. Za projekt indywidualny trzeba zapłacić kilkakrotnie więcej. Wielu inwestorów chciałoby jednak, by ich dom, choć zakupiony jako projekt gotowy - był wyjątkowy, dostosowany do potrzeb i gustu przyszłych mieszkańców. Zwłaszcza, że czasem zdarza się, że wiele innych osób kupiło ten sam projekt. Podpowiadamy więc, co wziąć pod uwagę, by wymarzony dom był jedyny w swoim rodzaju i optymalny dla Inwestora pod każdym względem.

Przede wszystkim, choć zabrzmi to banalnie - musimy liczyć na swoją intuicję i sprecyzować nasze potrzeby. Od tego zależeć będzie, czyli czy ma być to dom parterowy, z poddaszem użytkowym, czy piętrowy, jaka ma być jego powierzchnia, ile osób liczy nasza rodzina, jakie domownicy mają potrzeby, jaką posiadamy działkę, jaki styl budynku podoba nam się najbardziej i w końcu - jakimi środkami finansowymi dysponujemy.

Biorąc pod uwagę wymienione kryteria, można przystąpić do wyboru projektu. Pamiętajmy o tym, że ważny jest nasz styl życia. Jeśli lubimy przyjmować gości, priorytetem jest duży salon i dodatkowa sypialnia przeznaczona dla gości, gdy lubimy pić kawę na tarasie - taras powinien być oczywiście uwzględniony w projekcie, kiedy każdy z domowników stawia na zachowanie intymności, szukajmy projektu z wygodnymi sypialniami, z dodatkową łazienką. Dla niejednej gospodyni domowej bardzo ważna jest duża, funkcjonalna kuchnia, niezbędna spiżarnia lub pomieszczenie gospodarcze, a dodatkowym atutem będzie wygospodarowanie miejsca na garderobę.

Jeśli jesteśmy posiadaczami auta, warto wziąć pod uwagę zakup projektu z garażem. Oczywiste będzie także dobranie projektu pod względem kosztów przyszłej eksploatacji. Coraz większą popularnością cieszą się projekty domów energooszczędnych, które są coraz tańsze w realizacji, natomiast pozwalają znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu w perspektywie kilkunastu lat użytkowania. Zazwyczaj bywa tak, że w jednym projekcie podoba nam się funkcjonalność, zastosowane rozwiązanie architektoniczne, układ pomieszczeń. Z drugiego projektu natomiast chętnie przejęlibyśmy jego wygląd zewnętrzny. Obecnie możemy niejako połączyć wszystkie nasze oczekiwania i tak dostosować projekt, by był optymalny pod każdym względem.

Wydawana przez autorów projektu gotowego zgoda na wprowadzenie zmian daje nam szereg możliwości, poczynając od zmian funkcjonalnych, po adaptację poddasza, przeprojektowanie dachu itp. Co do wyglądu zewnętrznego budynku także możemy dostosować go do naszego gustu. Dom stojący w strefie wiejskiej może bardzo dobrze komponować się z otoczeniem poprzez nawiązania do natury.

Charakterystyczne będzie tu zastosowanie naturalnych materiałów: drewna, dachówki w tradycyjnym kolorze terakoty, kamiennej lub ceglanej podmurówki. Okna powinny być drewniane, z podzielonymi szybami, z dodającymi sielskiego akcentu okiennicami. W budynek można wkomponować drewniane balustrady, widoczne elementy więźby dachowej, podpierające balkony drewniane słupy itp. Wielu zwolenników ma klasyczny styl budynku. Pozwala on na to, by nawet niewielki budynek reprezentował się dostojnie.

Pomogą w tym zastosowane detale zdobnicze: tynkowe oprawy okien i narożniki domu, okna podzielone szybami na 6 części, gładka podmurówka, kute elementy, takie jak balustrady, poręcze itp. Ważne jest, by detale te zastosować umiejętnie, tak by nie sprawiały wrażenia natłoku i przesady, a jednocześnie dobrze komponowały się z jasną, elegancką elewacją.

Wśród inwestorów jest także duża grupa ludzi ceniących bardziej nowoczesny wygląd budynku. Jego znaki rozpoznawcze to ograniczona ilość detali, zastosowanie prostych rozwiązań, użycie elementów klinkierowych, szklanych i stalowych. Można dom opasać prostą opaską tynkową, zaprojektować okna bez podziałów, zrezygnować z tradycyjnej czerwonej dachówki na rzecz dachu w kolorze grafitowym, drzwi i brama garażowa powinny być jak najprostsze. Dobrze też wyglądają narożne przeszklenia i drewniane lub wykonane z blachy perforowanej elementy elewacji lub balkonów.

źródło i zdjęcie: M&L Lipińscy - Projekty Domów

Dodano: 2010-05-26
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej