O komfort cieplny zimą zadbaj już teraz

O komfort cieplny zimą zadbaj już teraz

Dobrze znane użytkownikom ciepła z sieci ciepłowniczej pojęcie "sezon grzewczy" traci na znaczeniu. Wynika to m.in. z rosnącej popularności i dostępności urządzeń automatyki pogodowej, sterującej dopływem ciepła do budynków. Dzięki nim, użytkownicy Ciepła Systemowego nie muszą obawiać się nadchodzących jesiennych spadków temperatur.

W okresie jesiennym, kiedy mają miejsce największe wahania temperatur, trudno jest zapewnić w mieszkaniu odpowiedni komfort cieplny. Wychodząc naprzeciw tym problemom, dostawcy Ciepła Systemowego udostępnili swoim odbiorcom usługę "ciepło przez cały rok?, dzięki której mogą oni cieszyć się ciepłem zawsze wtedy, gdy jest potrzebne, niezależnie od pory roku. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu węzłów cieplnych w automatykę pogodową, sterującą dopływem ciepła w zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Oznacza to, że dostawa ciepła do budynku zostaje uruchamiana w momencie, gdy temperatura spada poniżej granicy ustalonej przez klienta, a wstrzymywana zostaje, gdy temperatura wzrasta.

Pojęcie "sezon grzewczy" już nie istnieje - firmy dostarczające Ciepło Systemowe są gotowe do tego, aby swoje usługi świadczyć przez cały rok, podkreśla Paweł Szpecht z PEC Jelenia Góra. Warto skorzystać z tej bezpłatnej usługi, bowiem przyczynia się ona do bardziej wydajnego korzystania z ciepła, zapobiegając wyziębianiu lub przegrzewaniu się pomieszczeń. Rosnąca dostępność oraz prowadzone akcje informacyjne na temat możliwości korzystania z automatyki pogodowej sprawiają, że coraz więcej odbiorców Ciepła Systemowego zainteresowanych jest całoroczną dostawą ciepła.

W Łodzi obserwujemy znaczny wzrost klientów, którzy decydują się na korzystanie z usługi "ciepło przez cały rok", mówi Andrzej Gawrysiak, Główny Specjalista ds. Sieci Ciepłowniczej w Dalkii Łódź. Odnotowaliśmy w tym roku, w stosunku do roku poprzedniego, dwukrotny przyrost liczby węzłów, w których automatyka nie została wyłączona na okres letni. Dzięki temu naszych klientów nie zaskoczą nagłe wahania temperatur, związane z nadchodzącą jesienią; automatyka pogodowa uruchomi dostawę ciepła do ich budynków, jak tylko temperatura spadnie poniżej wyznaczonej granicy.

Racjonalne korzystanie z ciepła

Główną zaletą korzystania z urządzeń automatyki pogodowej jest możliwość kontroli dopływu ciepła i sterowania nim w zależności od indywidualnych potrzeb. To w znacznym stopniu przekłada się na zwiększenie efektywności korzystania z ciepła, nie dopuszczając do sytuacji, gdy ogrzewanie jest włączone, pomimo że temperatura na zewnątrz jest wysoka.

Chcąc zapewnić w mieszkaniu odpowiedni komfort cieplny, warto ponadto wyposażyć kaloryfery w zawory termostatyczne. Urządzenia te, sterując dopływem gorącej wody do grzejników, umożliwiają dostosowanie temperatury w pomieszczeniach do indywidualnych potrzeb oraz trybu życia użytkowników. Dzięki temu możliwe jest ograniczanie ogrzewania w nie używanych pomieszczeniach lub w czasie nieobecności w domu, czy w chwili, gdy uznamy, że temperatura w mieszkaniu osiągnęła poziom gwarantujący komfortową pracę lub wypoczynek.

Termostaty na kaloryferach zaleca się zakręcać również podczas wietrzenia mieszkania, tak aby nie dopuścić do niepotrzebnej straty ciepła, za które płacimy. Takie proste czynności mogą prowadzić do znaczących oszczędności zużycia energii, co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie kosztów ogrzewania, a w dłuższej perspektywie także ogranicza negatywny wpływ ciepła na środowisko naturalne.

Niskie koszty

Koszty, jakie ponosi użytkownik w związku z dodatkowym ogrzewaniem mieszkania podczas chłodnych dni w okresach przejściowych, okazują się niewielkie. Badania przeprowadzone kilka lat temu przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wykazały, że wzrost rocznych kosztów ogrzewania w skali roku wśród klientów korzystających z usługi "ciepło przez cały rok", wyniósł zaledwie 0,3-3 proc.

Oszczędność energii, jaką dodatkowo poczynimy zimą dzięki racjonalnemu korzystaniu z Ciepła Systemowego, może przyczynić się nawet do obniżenia rachunków za ogrzewanie. W efekcie bowiem klient ma pewność, że płaci jedynie za ciepło, z którego faktycznie korzystał i którego potrzebował.

Gotowi na ochłodzenia

Mieszkańcy budynków, w których węzeł cieplny posiada włączoną automatykę pogodową, nie muszą obawiać się nagłych ochłodzeń związanych ze zbliżającą się jesienią. Dzięki usłudze "ciepło przez cały rok" będą mogli cieszyć się komfortem cieplnym niezależnie od warunków atmosferycznych. Mogą mieć pewność, że kaloryfery w mieszkaniu będę ciepłe zawsze wtedy, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej wyznaczonej granicy.

źródło: Ciepło Systemowe