Pasywne okna i drzwi

Pasywne okna i drzwi

Zaprojektowanie i wybudowanie domu pasywnego wymaga szerokiej wiedzy i umiejętności. Pasywne okna i drzwi odgrywają więc kluczową rolę w tego typu budownictwie, dlatego też szczególną uwagę zwraca się na ich parametry.

Okna pasywne czyli jakie?

Aby okno mogło być uznane za pasywne musi posiadać stosowny certyfikat wydany przez Instytut Domu Pasywnego w Darmstadt. Uzyskanie tego certyfikatu nie jest łatwe, ponieważ okno musi spełniać wyśrubowane wymagania konstrukcyjne i umiejętnie godzić zatrzymywanie ciepła w budynku i jednoczesne przepuszczanie go do wnętrza pomieszczeń.

Współczynnik przenikalności cieplnej okna, czyli Uw, mówiący ile ciepła ucieka z budynku, pasywne okno musi mieć niższy niż 0,8. Oczywiście musi to być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Z kolei za dopływ ciepła do budynku odpowiada specjalna szyba Solar, która zwiększa efektywność ogrzewania przez promienie słoneczne, dzięki większej przepuszczalności szyby, mówi Dariusz Olszewski z IFTM Internorm.

Rosnąca popularność budownictwa pasywnego w Polsce, pokazuje, że Polacy są coraz bardziej świadomi rozwiązań zmniejszających zapotrzebowanie na energię budynków, w których mieszkają. Niestety budownictwo pasywne jest kojarzone z zaawansowaną technologią, a niekoniecznie atrakcyjnym wyglądem.

Wbrew pozorom architekci nie musza ograniczać się przy projektowaniu budynków pasywnych do jednego wzoru okien. Nasza firma, posiada aż pięć różnych modeli certyfikowanych okien i różne warianty certyfikowanych drzwi pasywnych, dostępne w różnych wersjach stylistycznych, nie wspominając o kolorach, tłumaczy Olszewski.

Jakie okno pasywne wybrać?

Jaki zatem jest wybór certyfikowanych okien pasywnych? Po pierwsze można wybierać pomiędzy oknami wykonanymi z PVC z nakładką aluminiową i oknami drewniano-aluminiowymi. Każde z nich będzie prezentować się inaczej i może być dopasowane do wymagań stylistycznych budynku. Zwłaszcza, że, dzięki stosowanej technologii, okno może inaczej się prezentować od strony elewacji, a inaczej od wewnętrznej strony w pomieszczeniach.

W przypadku okien drewniano-aluminiowych mamy do dyspozycji modele Edition,  Edition4 i Varion4. Pierwszy z nich wyróżnia się połączeniem drewna, niezwykle ciepłej pianki termoizolacyjnej z aluminium. Drugi zaś to nowoczesny zestaw czteroszybowy z zamontowanymi żaluzjami i zintegrowaną osłoną przeciwsłoneczną osiągający ekstremalnie niski współczynnik przenikalności cieplnej, Varion4 zaś to czteroszybowe arcydzieło stylistyczne idealnie sprawdzające się w nowoczesnym formą i stylem budownictwie, mówi specjalista IFTM Internorm.

Dimension4
Premium - Design
Edition4 - Softline Edition
Klassik - Design

Okno Edition łączy klasyczny wygląd drewna wewnątrz pomieszczenia z odpornym na warunki atmosferyczne aluminium na zewnątrz budynku. Aluminium jest także bardzo wdzięcznym materiałem w zakresie kolorystyki, można je malować na kolory z palety kolorów standardowych, palety kolorów dekoracyjnych oraz farbami drewnopodobnymi, czy niezwykle nowoczesnymi metalicznymi. Podobnie jest w przypadku czteroszybowego modelu Edition4.

Kolorystyka nie kończy jednak palety możliwości związanej z designem okna. Drewniano-aluminiowe okno Edition dostępne jest w 3 liniach stylistycznych Premium-Design, Softline-Design i Klassik-Design, zaś Edition4 w Premium-Design i Softline-Design. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby różne style wykończenia okien w jednym budynku zestawiać, opowiada Olszewski.

Selection Varion4
Vetro-Design
Thermo Passiv

Premium-Design wyróżnia połączenie wypukłych i wklęsłych form,  owocujące grą światłocieni, Softline-Design można poznać, na pierwszy rzut oka, ponieważ nie znalazły w nim zastosowania żadne ostre krawędzie. Rezultatem jest wzór harmonijny, estetyczny i dość uniwersalny. Trzeci typ designu to najbardziej klasyczny Klassik-Design - proste formy udoskonalone do perfekcji. Szczególnie interesujące są dwa rodzaje okien Varion4. Pierwszy Alu-Design to nowoczesny i surowy projekt gdzie w jednej płaszczyźnie zlicowana jest rama i skrzydło, którego rozwinięciem jest Vetro-Design, w którym szyba jest zamknięta w jednej płaszczyźnie ramy, co daje niespotykany w innych oknach efekt.