Docieplenie ścian jest opłacalne

Docieplenie ścian jest opłacalne

Termomodernizacja domu jest opłacalną inwestycją, dlatego warto zawczasu o niej pomyśleć. Dzięki odpowiedniej izolacji ścian budynku można mieć ciepły dom zimą, przyjemnie chłodny latem i dodatkowo mniej płacić za ogrzewanie i ewentualną klimatyzację.  Termomodernizacja wpływa na ochronę środowiska naturalnego, ponieważ ogranicza emisję dwutlenku węgla.

Ogrzewanie domu w naszym klimacie to najistotniejszy czynnik wpływający na roczne koszty utrzymania domu. Ponad 80 proc. budynków w Polsce wybudowano w sposób niepozwalający na racjonalne zarządzanie energią. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku oraz niszczymy naturalne środowisko w jakim żyjemy. Szybko jednak rośnie przekonanie Polaków do energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, w tym najbardziej popularnego docieplenia ścian zewnętrznych.

Docieplenie ścian jest opłacalne

Średnie opłaty za ogrzewanie źle ocieplonego budynku stanowią nawet ponad 40 % wszystkich kosztów eksploatacji budynku.  Straty energii cieplnej, czyli faktycznie pieniędzy, w około 1/4 spowodowane są przenikaniem ciepła przez słabo zabezpieczone termicznie ściany. Zimą ciepło ucieka na zewnątrz, a latem przenika do pomieszczeń. Jak temu zaradzić? Co należy zrobić, by temperatura wewnątrz Twojego nowego domu była zawsze komfortowa, a rachunki za ogrzewanie niskie?

Wystarczy dobrze "otulić" ściany dobrej jakości grubą warstwą markowego izolatora np. styropianu w kropki, a wtedy ściany osiągną walory izolacyjne takie jak grube przedwojenne mury. Warto wiedzieć, że docieplenie wykonane styropianem w kropki Termo Organiki o grubości 15 cm chroni skutecznie jak betonowy mur o grubości ok 380 cm.

Docieplenie domu to oszczędność nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Wysokość tych oszczędności zależy od wielu zmiennych m.in.: wielkości domu i jego bryły, grubości izolacji, właściwego montażu, itd.

Skuteczna termomodernizacja

Docieplenie ścian będzie tylko wtedy skuteczne, kiedy zostanie wykonane izolatorami wysokiej jakości, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze. Styropian od niesprawdzonych wytwórców ma o wiele niższe parametry od deklarowanych na etykiecie. Taki izolator nie zapewni oczekiwanych oszczędności. Co więcej nie ma gwarancji jego należytej wytrzymałości.

Warto wybierać materiały budowlane dobrej jakości od sprawdzonych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy więc, które produkty posiadają certyfikaty i rekomendacje przyznane przez renomowane instytucje zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. Tylko wysokiej jakości produkty, np. styropian w kropki Termo Organiki, posiadają "Rekomendacje Techniczne i Jakości: RTQ" wydane przez renomowany Instytut Techniki Budowlanej.

Jak wybierać materiał do termomodernizacji?

  • unikaj niezwykle tanich produktów,
  • pytaj o rekomendacje audytorów zrzeszonych w ZAE,
  • wybieraj izolatory posiadające rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej,
  • wybieraj markowe produkty od znanych producentów,
  • sprawdzaj w internecie i prasie branżowej,
  • które produkty posiadają certyfikaty jakości,
  • na stronach GUNB i UOKiK sprawdź czarną listę wadliwych produktów,
  • nie kupuj od nieznanych importerów,
  • pytaj o rekomendację znajomych.

źródło i zdjęcie: Polskie Centrum Termomodernizacji