Jakie kotwy do ściany trójwarstwowej?

Czy kotwy w ścianie trójwarstwowej ocieplonej styropianem, bez szczeliny wentylacyjnej muszą być ze stali nierdzewnej, czy wystarczy stal ocynkowana?

Kotwy łączące ściany warstwowe tworzą tzw. punktowe mostki cieplne. Pojedyncza kotwa nie ma większego znaczenia w skali całego budynku, ale rozmieszcza się je dość gęsto - zwykle 4 sztuki/m2 ściany. W efekcie strata ciepła staje się odczuwalna. Cztery kotwy ze stali ocynkowanej (zwykłej) pogorszą współczynnik przewodzenia ciepła ściany o ok. 0,04 W/(m2?K), np. z 0,3 na 0,34 W/(m2?K).

W przypadku stali nierdzewnej straty będą mniejsze, bo ma ona ok. 3-krotnie mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła niż stal zwykła. Ponadto stal nierdzewna jest zdecydowanie bardziej odporna na korozję. Jednak w ścianie bez szczeliny wentylacyjnej kotwy są mniej narażone na wykraplanie wilgoci i teoretycznie większa trwałość stali nierdzewnej nie będzie aż tak istotna.

W ścianie trójwarstwowej potrzebne są kotwy wiążące warstwę nośną i elewacyjną. Jeśli w ścianie jest szczelina wentylacyjna, to zdecydowanie lepiej wybrać kotwy ze stali ocynkowanej, a jeśli jej nie ma można ewentualnie rozważyć zastosowanie stali ocynkowanej.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Habe