Ekologiczny dom z odpadów

Ekologiczny dom z odpadów

Na przedmieściach holenderskiego miasta Enschede znajduje się dom ekologiczny, zbudowany w głównej mierze z odpadów rozbiórkowych i fabrycznych. Jest to unikatowy przykład wykorzystania możliwości recyklingu oraz nowoczesnego stylu architektonicznego. Akcentem łączącym w tym domu nowość z troską o środowisko jest zastosowana armatura łazienkowa firmy Duravit.

Architekci z zespołu 2012Architecten już od lat znani są z ekstrawaganckich projektów z wykorzystaniem nieprzetworzonych materiałów wtórnych. Jednak ich dotychczasowe prace stanowiły tymczasowe instalacje, tak jak w przypadku pawilonu przygotowanego na wystawę "Raj pasożytów" w 2003 r. w Rotterdamie. Willa Welpeloo jest ich pierwszą trwałą konstrukcją zbudowaną w 70% z materiałów pochodzących z recyklingu, tam gdzie tylko to możliwe w ich oryginalnej postaci, bez rozdrabniania i formowania na nowo.

W  tym wyjątkowym ekologicznym domu nie mogło zabraknąć również produktów Duravit - firmy kierującej się w swym działaniu dbałością o środowisko i odzyskiwaniem zasobów naturalnych.

Bezpretensjonalna osobliwość ekologicznego domu z odpadów

W Roombeek - okolicy odbudowanej po eksplozji w fabryce fajerwerków - kubiczne kształty Willi Welpeloo nie pozostają niezauważone. Dwukondygnacyjny budynek wyróżnia się na tle sąsiednich, tradycyjnych domów i sprawia wrażenie, jakby był złożony z kilku sześcianów o różnej wielkości. Charakterystyczną cechą willi są proste linie i ograniczone zróżnicowanie materiałów. Zamknięte części elewacji są pokryte kurtynową konstrukcją z pionowych desek i stalowych, poziomych listew. Okna zostały wycięte w elewacji albo ukryte za drewnianą kurtyną, tak jak w przypadku okien łazienkowych.

Serce domu stanowi obszerny pokój dzienny, który wyróżnia się spośród pozostałych niestandardową wysokością. Połączony jest on z otwartą kuchnią oraz bardziej prywatną częścią mieszkania, czyli pomieszczeniami znajdującymi się na minimalnym podwyższeniu. Niezabudowana przestrzeń willi sprawia, że widok z domu rozciąga się na wszystkie strony świata, a przez niektóre pomieszczenia zobaczyć można drugą stronę posesji.

Ponadczasowy styl EKO

Tworząc Willę Welpeloo projektanci z 2012Architecten zadbali o to, aby wszelkie możliwe materiały wykorzystane do budowy domu stanowiły surowce wtórne. Belki, tworzące element konstrukcyjny willi, pochodzą z maszyny do produkcji tekstyliów z pobliskiej fabryki. Elewacja budynku powstała z kolei z drewna ze szpul kablowych, a wiele okien wykonano z odpadów szkła. Do izolacji ścian zewnętrznych użyto natomiast ścinków polistyrenu pozyskanych od producenta przyczep kempingowych.

Odpady produkcyjne wykorzystano także do elementów wykończeniowych willi. Ściany i szafki kuchenne, sprawiające wrażenie śnieżnobiałych, wykonano z nieaktualnych plakatów reklamowych, których kolory odsłaniają się po otwarciu drzwiczek i szuflad. Oświetlenie halogenowe to światła zawieszone na szkieletach zepsutych parasoli, a wygodna winda przerobiona została z dźwigu, który służył do budowy domu.

Na uwagę zasługują także ciemne, syntetyczne powierzchnie wnętrza łazienki, pochodzące z odzysku kubków na kawę, które doskonale kontrastują ze śnieżną bielą armatury łazienkowej firmy Duravit.

Nowoczesny design w ekologicznym domu

Willa Welpeloo pomimo, iż w większości składa się z materiałów pochodzących z recyklingu, wyróżnia się niezwykłym pomysłem oraz nowoczesnym designem. A wszystko to za sprawą dbałości o szczegóły, które w tym przypadku nadają domowi niepowtarzalny charakter. Obok nowoczesnej sztuki oraz zróżnicowanej stylistyki sprzętów wypełniających wnętrze, akcentem łączącym design z ekologią jest ceramika łazienkowa firmy Duravit.

Firma Duravit znana jest ze stosowania technologii zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz trwałych produktów o ponadczasowym designie. Wykorzystane w aranżacji białe umywalki o prostych, geometrycznych kształtach Architec i wanna Starck, zaprojektowane przez Philippe?a Starcka, doskonale kontrastują z dominującą czarną barwą kafelków, wpasowując się tym samym w kubistyczny, a zarazem elegancki charakter willi.

Walory estetyczne produktów sygnowanych marką Duravit to jednak nie jedyny atut producenta. Firma posiada bowiem certyfikat zgodny z normą zarządzania środowiskowego, świadczący o wysokiej świadomości ekologicznej. Dbałość o środowisko firma Duravit realizuje poprzez odpowiedni wybór surowców, proces produkcji, a także odzyskiwanie naturalnych zasobów. Takie działania mają na celu poprawę jakości ludzkiego życia w różnych obszarach świata.

Willa Welpeloo jest doskonałym dowodem na to, że z odzyskanych surowców, nie tylko można zbudować trwałą konstrukcję użytkową, ale też obiekt który zachwyca inwencją i oryginalnym wyglądem. Wykorzystanie w jej wnętrzu armatury firmy Duravit nadaje całemu projektowi niepowtarzalnego, ponadczasowego charakteru i świadczy o tym, że nowoczesny design może iść w parze z ekologią.

źrdóło i zdjęcia: Duravit