Polacy inwestują w energooszczędne okna
Polacy inwestują w energooszczędne okna
Rynek materiałów i technologii energooszczędnych nieustannie się poszerza, stając się łatwiej dostępny dla przeciętnego inwestora. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Homo Homini, niemal połowa Polaków deklaruje, że mogłaby zainwestować w materiały i rozwiązania energooszczędne z troski o środowisko naturalne. Jednak główną motywacją zakupu są względy ekonomiczne i planowane oszczędności.

W ostatnich latach w Polsce widoczny jest trend na energooszczędność w budownictwie. W samej Europie Środkowej zostało wybudowanych już kilkanaście tysięcy domów pasywnych, które charakteryzują się wysoką efektywnością wykorzystania energii. W naszym kraju pierwszy tego typu certyfikowany obiekt powstał na początku 2011 r., a od tego czasu wciąż przybywa nowych inwestycji. Także rozwiązania przeznaczone do tradycyjnych domów jednorodzinnych, które zapewniają bardzo dobre parametry izolacyjne zyskują coraz więcej zwolenników.

Choć energooszczędna stolarka jest produktem z wyższej cenowo półki, coraz więcej Polaków decyduje się na jej zakup. Uważają, że większy wydatek na etapie inwestycji zwróci się podczas użytkowania okien i pozwoli na generowanie oszczędności w przyszłości.

Przykładowo, nieszczelne okna mogą powodować straty energii rzędu 15 do 25% w domach jednorodzinnych, zaś w blokach sięgają nawet 45%, co w widoczny sposób odbija się na rachunkach za ogrzewanie.

Zmianę w podejściu Polaków do energooszczędności i w ich decyzjach zakupowych potwierdzają sami producenci.

W minionym roku 56,5% wyprodukowanych przez nas wkładów szybowych było wkładami 3-szybowymi, które charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug=0,5W/m2k. Tym samym ponad połowa z produkowanych przez nas okien była wyposażona w wysoce energooszczędne wkłady szybowe, mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA. Należy przy tym podkreślić, że zainteresowanie produktami energooszczędnymi rośnie, bowiem w grudniu ten odsetek był jeszcze większy i wyniósł 61,9%.

Energooszczędne okna są jednym z głównych elementów konstrukcji, który ma wpływ na izolację całego budynku. Decydując się na tego typu stolarkę, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła zapisany symbolem Uw. Należy pamiętać, że im jest on niższy, tym lepszymi właściwościami charakteryzuje się okno.

Obecnie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które zapewniają wysokie parametry izolacji. Dużą popularnością cieszą się 3-szybowe wkłady, w których przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym. Istotne znaczenie ma także szerokość i głębokość profilu skrzydła okiennego oraz liczba znajdujących się w nim komór. Teoretycznie im jest ich więcej, tym straty energii są mniejsze, jednak jedynie jeśli szerokość każdej z nich wynosi ok. 7 do 8 mm. Zarówno w przypadku ramy okiennej, jak i skrzydła okna, ważnym czynnikiem decydującym o ich izolacyjności jest materiał używany do wzmocnienia ich konstrukcji.

Dobrym rozwiązaniem są wzmocnienia termiczne wykonane z kompozytów poliestrowo-szklanych wypełnionych pianką poliuretanową, które znacznie obniżają współczynnik przenikania ciepła. Jak podkreślają specjaliści, różnica przy inwestycji w stolarkę energooszczędną w pełni zwraca się w przeciągu kilku lat użytkowania, poprzez oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Ich wysokość zależy oczywiście od jakości stolarki i powierzchni zajmowanej przez nią w budynku.

źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA