Naturalne ogrzewanie przez szyby CLIMATOP LUX

Naturalne ogrzewanie przez szyby CLIMATOP LUX

Projekty współczesnych domów, również energooszczędnych, zazwyczaj bazują na przeszkleniach o dużych powierzchniach. Przeszklenia wykonane z unikalnych szyb CLIMATOP LUX mogą być najprostszym i najtańszym sposobem na naturalne ogrzewanie domu.

Wielkoformatowe przeszklenia mogą być przyczyną nawet 25% strat energii. Ucieczka ciepła następuje przez profile i łączenia szyby z ramą. Jednak kluczem do poprawienia energooszczędności budynku wbrew pozorom nie jest montaż maksymalnie szczelnych okien i drzwi, lecz zastosowanie odpowiednio zaprojektowanych przeszkleń.

W świetle rosnących wymagań dotyczących energooszczędności w budynkach, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych staje się koniecznością. Szyby dwukomorowe CLIMATOP LUX o dodatnim bilansie energetycznym pozwalają na pokrycie znacznej części zapotrzebowania domu na ciepło. Podnoszą tym samym jego efektywność energetyczną.

Naturalne ogrzewanie przez szyby CLIMATOP LUX

Szyba stanowi około 80% powierzchni okna i właśnie dlatego ma największy wpływ na jego parametry cieplne. Technologia CLIMATOP LUX otwiera nowe możliwości kształtowania przeszklonej i wypełnionej słońcem architektury. Dzięki niej okna nie stanowią już słabego punktu w projekcie energooszczędnego budynku, lecz są jego dodatkowym atutem.

Bardzo niski współczynnik przenikania ciepła zestawu szybowego na poziomie Ug = 0,6 W/m?K uzyskano dzięki ciepłemu połączeniu szyb za pomocą ramki dystansowej z tworzywa sztucznego i zastosowaniu dwóch warstw dobrze izolującego argonu o grubości 14 mm. Zewnętrzną stronę wewnętrznej szyby pokryto opatentowaną powłoką PLANITHERM LUX. Powłoka ta jest efektywną bariera dla promieni podczerwonych. Ciepło generowane przez urządzenia i mieszkańców jest odbijane z powrotem do wnętrza budynku.

Szyby CLIMATOP LUX - aranżacja GLASSOLUTIONS Saint-Gobain

Ta sama powłoka zastosowana po wewnętrznej stronie szyby zewnętrznej służy maksymalizacji zysków z promieni słonecznych, przepuszczając aż do 62% energii. Zastosowanie szkła float sprawia, że szyba jest praktycznie przezroczysta dla światła słonecznego, co dodatkowo wpływa na podniesienie energetycznych uzysków ze słońca.

Dom energooszczędny o łącznej powierzchni 150 m? i rocznym zapotrzebowaniu na energię EP = 160 kWh/m? potrzebuje do celów grzewczych 24 tysięcy kilowatogodzin energii. Montując okna i drzwi o łącznej powierzchni szklenia w technologii CLIMATOP LUX równej 25 m? można zyskać aż 25 tysięcy kilowatów. Odpowiada to 100 litrom oleju opałowego. To realna oszczędność, którą uzyskuje się w sposób zupełnie nieszkodliwy dla środowiska naturalnego.

Dzięki nowoczesnym technologiom, stosowanym już dziś w domach pasywnych, można powstrzymać ucieczkę ciepła i rekompensować straty drogą pasywnych uzysków słonecznych. Im większa będzie powierzchnia przeszklona, tym efektywniejsze będzie naturalne ogrzewanie przez szyby CLIMATOP LUX. Nadmiar ciepła będzie magazynowany w grubych ścianach i stopniowo oddawany do wnętrza budynku, stanowiąc zapasowe źródłem energii.

źródło i zdjęcia: GLASSOLUTIONS Saint-Gobain