Jaki styropian na ocieplenie podłogi?

Jaki styropian na ocieplenie podłogi?

Nowoczesne budynki bardzo rzadko mają podpiwniczenie, a podłoga na gruncie jest jednocześnie podłogą kondygnacji mieszkalnej. Taka przegroda pozostaje w stałym kontakcie z wilgocią i niskimi temperaturami gruntu. Warunkiem zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego i energooszczędności jest odpowiedni materiał termoizolacyjny, który zapobiegnie powstawaniu zjawiska "zimnej podłogi" i utraty energii cieplnej.

Nowoczesne domy są budowane najczęściej bez podpiwniczenia, co oznacza, że podłoga na całej swojej powierzchni styka się z gruntem. Odpowiednia warstwa izolacji pozwala zapewnić komfort mieszkania i zapobiec ucieczce ciepła. Aby jednak spełniała swoje funkcje, należy dobrać styropian o odpowiednio wysokich parametrach wytrzymałości mechanicznej.

Do termoizolacji podłóg z powodzeniem używa się styropianu EPS, który charakteryzuje się niską nasiąkliwością, jednak nie każdy jego rodzaj nadaje się do takiego zastosowania. Konstrukcja podłogi jest narażona na obciążenia mechaniczne oraz różnice temperatur, dlatego stosowany styropian powinien być odpowiednio wytrzymały i stabilny wymiarowo. Te warunki spełniają z nawiązką produkty marek Austrotherm i Knauf Therm, atestowane w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian”.

Jaki styropian na ocieplenie podłogi?

Nieodpowiednio zaizolowana podłoga na gruncie może być źródłem od 15 do nawet 20% strat w całym bilansie energetycznym, dlatego dobierając rodzaj styropianu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λD). Im jego wartość jest niższa, tym lepiej. Na rynku dostępne są płyty ze styropianu grafitowego o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, nawet na poziomie λD≤0,031 W/(mK). Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość układania cieńszych warstw. Ponieważ podłoga jest poddawana obciążeniom użytkowym oraz dużym różnicom temperatur, warstwa termoizolacji musi jednocześnie cechować się odpowiednio wysoką wytrzymałością na naprężenia ściskające, jak również stabilnością wymiarową.

Styropian do izolacji podłóg powinien posiadać przede wszystkim odpowiednią wytrzymałość na ściskanie CS(10) - na poziomie nie mniejszym niż 80 kPa. W innym przypadku styropian o nawet najlepszych właściwościach termoizolacyjnych nie spełni swojej funkcji, a to może skutkować nie tylko obniżonym komfortem cieplnym i zwiększeniem strat energii, ale także zniszczeniem podłogi, mówi Grzegorz Jędra, doradca techniczny firmy Austrotherm.

Wybór styropianu nie jest łatwy, szczególnie, że wielu producentów zaniża wsad surowcowy, co odbija się na jakości produktów. Z pomocą przychodzi jednak Program Gwarancji Jakości Styropianu "Gwarantowany Styropian", w ramach którego udało się opracować skuteczne metody oceny styropianu budowlanego.

Szukaj certyfikowanego styropianu

Aby zyskać pewność, że kupowany styropian posiada odpowiednio wysoką jakość, należy zwracać uwagę wyłącznie na produkty poddawane regularnym badaniom w niezależnych laboratoriach. Miarodajną rekomendacją jakości produktów ze styropianu budowlanego jest Certyfikat Jakości "Gwarantowany Styropian" przyznawany tym producentom, których wyroby przechodzą pomyślnie kolejne badania. Na razie czerwony znak jest umieszczany wyłącznie na produktach marek Austrotherm i Knauf Therm. Warunkiem otrzymania prawa do jego używania jest zgodność styropianu z wszystkimi zaleceniami w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu. Jakość styropianu, który nie otrzymał Znaku Jakości "Gwarantowany Styropian" można również sprawdzić samodzielnie.

Badania przeprowadzone w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu wykazały, że minimalnych parametrów odporności na naprężenie ściskające CS(10) nie można osiągnąć bez odpowiedniej gęstości, w przypadku styropianu na podłogę - minimum 15 kg/m3. Aby sprawdzić ten parametr, nie trzeba korzystać z usług laboratorium. Wystarczy zważyć styropian za pomocą przenośnej wagi, mówi Radosław Moczkowski, Dyrektor Handlowo-Techniczny Działu Knauf Therm Styropian Budowlany.

Procedura samodzielnej kontroli zajmuje zaledwie parę minut. Wystarczy zważyć paczkę styropianu, podzielić jej wagę przez objętość podaną na opakowaniu i porównać z odpowiednią wartością znajdującą się w tabeli na stronie www.gwarantowanystyropian.pl.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: Austrotherm