Niska lambda to oszczędność
Tak skuteczna izolacja sprawia, że latem, gdy temperatury są wysokie, wnętrze nie nagrzewa się, natomiast podczas mrozów nie traci ciepła. Im wartość λ jest niższa, tym lepiej, bo tym mniejsze są straty ciepła przez przegrodę, a co za tym idzie zmniejsza się również zapotrzebowanie na energię do ogrzania lub chłodzenia domu.
W izolacyjności termicznej ważnym elementem jest opór cieplny wyrażony parametrem R, który jest wynikiem ilorazu grubości materiału i wspominanej wcześniej lambdy. Dlatego tak ważne jest, aby produkty do izolacji osiągały jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła. Oferta produktowa marki ISOVER to gama produktów nie tylko z pionierskimi rozwiązaniami z niską lambdą, ale także szeroka oferta grubości.
Oszczędnosć w lambdzie
Niski współczynnik przewodzenia ciepła, wyrażany krócej grecką lambdą λ, to wartość, która pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Wystarczy wybrać odpowiednie materiały izolacyjne o odpowiedniej, dopasowanej grubości. Marka ISOVER posiada w swojej ofercie specjalną grupę produktów o obniżonej wartości lambda, dodatkowo z szerokim asortymentem grubości.
Jako jedyny producent wełen mineralnych posiadamy produkt z najniższą lambdą wynoszącą 0,030 W/mK w grubości nawet do 150mm. Co więcej stale wzbogacamy rodzinę produktów, które poprawiają dzisiejsze standardy - na przykład niedawno wprowadzone produkty do izolacji dachów skośnych, czyli nowe dziecko w rodzinie Uni Mata Plus, Profit-Mata a dla fasad wentylowanych Super- Vent Plus i Panel Płyta Plus. Równolegle rozwijamy portfolio grubości dzięki czemu Klienci decydujący się na zakup np. Super- Maty mogą ją aplikować w grubości nawet do 230 mm w jednej warstwie, mówi Janusz Łyczko, Menadżer Rozwoju Rynku ISOVER.
W zależności od tego, jaki element budynku planujemy ocieplać, możemy wybierać spośród materiałów o różnych wartościach lambda. Dzisiaj, ze względu na rosnące standardy, ISOVER dla izolacji budowlanych oferuje rozwiązania rozpoczynające się od gam lambdy na poziomie 0,040 Wm/K. Do izolacji dachów skośnych, stropów i podłóg, a także drewnianych i stalowych konstrukcji szkieletowych, idealnie sprawdza się Uni-Mata Plus. To wzbogacona wersja Uni- Maty - najpopularniejszego w Polsce produktu do izolacji pośród wełen, obecnego na rynku już 20 lat. Nowe "dziecko" w rodzinie Uni- Mata jest materiałem o szczególnej sprężystości i niższej lambdzie bo na poziomie 0,038 W/mK.
Do grupy materiałów zapewniających wysoką oszczędność kosztów ogrzewania zalicza się również Profit-Mata, wełna w rolkach otrzymywana z włókien szklanych. Profit-Mata przeznaczona jest do ocieplania dachów skośnych pomiędzy krokwiami, a także poddaszy użytkowych i nieużytkowych, podłóg i stropów drewnianych pomiędzy legarami oraz drewnianych i stalowych konstrukcji szkieletowych. Współczynnik przewodzenia ciepła, jaki osiąga, to już 0,035 W/mK.
Jeszcze niższą lambdą cechuje się bardzo popularna Super-Mata. Jej szczególnie niski współczynnik przewodzenia ciepła - 0,033 W/mK - pozwala uzyskać bardzo wysoki opór cieplny przegrody na poziomie wymaganym dla domów pasywnych i domów o wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną bez konieczności budowania bardzo grubej przegrody z izolacją. Dzięki temu możemy korzystać z większej, bardziej komfortowej przestrzeni.
Wszędzie tam, gdzie konstrukcja budynku ogranicza możliwości użycia produktu o dużej grubości, warto zastosować innowacyjny produkt marki ISOVER - Multimax 30, który osiąga lambdę na poziomie 0,030 W/mK, co zapewnia o ponad 20% wyższą efektywność izolacji w porównaniu z innymi produktami.
Należy również nadmienić ważną cechę wełen, które prócz doskonałych parametrów izolacyjnych w zakresie termiki czy akustyki jak również bezpieczeństwa ogniowego dzięki swej paroprzepuszczalnej strukturze pozwalają „oddychać” przegrodzie i dbać o kolejny komfort mieszkańców - optymalny mikroklimat pomieszczeń.
Wszystkie produkty ISOVER z grupy low-lambda do izolacji dachu skośnego spotkały się z bardzo dużym uznaniem i otrzymały wyróżnienie Teraz Polska.
źródło i zdjęcie: ISOVER