Energooszczędne okna na zimę
Poczynione na ostatnim szczycie klimatycznym w Brukseli ustalenia dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla, kampania edukacyjna, w której Stanisław Tym zachęca nas do oszczędności energii czy kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce. Te wszystkie działania pokazują, jak na naszych oczach zmienia się podejście do kwestii klimatu. Dobry klimat możemy również zapewnić sobie we własnym domu. Dzięki nowoczesnej stolarce okiennej, zyskamy przyjemne ciepło, zmniejszymy rachunki za ogrzewanie i przysłużymy się środowisku naturalnemu.
Czas przykręcić grzejniki
Każdy wyrób prędzej czy później osiąga kres swojej żywotności. Podobnie jest z oknami, które wraz z upływem czasu, narażone na ciągłe działanie czynników atmosferycznych - wiatru czy wilgoci - tracą swoje pierwotne parametry użytkowe i stają się nieszczelne. Te nieszczelności dają o sobie znać zwłaszcza w chłodniejszych porach roku - jesienią i zimą, gdy wyraźnie czujemy jak do wnętrza poprzez stolarkę okienną napływa chłodne powietrze. Możemy sobie również wyobrazić jaka ilość energii cieplnej "wycieka" wówczas na zewnątrz domu lub mieszkania.
W przypadku domów jednorodzinnych straty generowane przez nieszczelne okna wynoszą od 15 do 25% energii, natomiast w blokach sięgają nawet 45%, mówi Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA, firmy oferującej szeroką gamę rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej. Wysokiej jakości stolarka okienna to, oprócz ocieplenia ścian, jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na energooszczędność budynku, podkreśla ekspert.
Jeśli nie chcemy, aby ciepło, a wraz z nim nasze, przeznaczone na jego pozyskanie pieniądze, uciekały na zewnątrz, zadbajmy o dobór odpowiednich okien. Dzięki przemyślanemu zakupowi, możemy zyskać znaczne oszczędności. O tym, jaka będzie ich wartość decyduje specyfika danego obiektu oraz rodzaj zastosowanej stolarki okiennej. Zakup nowoczesnego wyrobu o dobrych parametrach termicznych sprawi, że będziemy mogli przykręcić grzejniki. Poczyniona przez nas inwestycja nie zwróci się w ciągu jednego sezonu grzewczego, ale z czasem pozwoli odzyskać poczynione na zakup stolarki nakłady, a nawet osiągnąć zyski dzięki ograniczeniu wydatków na ogrzewanie.
Okna energooszczędne, czyli jakie?
Czasy, gdy na rynku dostępnych było kilka modeli okien dawno minęły. Dziś możemy wybierać spośród wielu różnorodnych wyrobów. Korzystny stosunek jakości do ceny zapewnia stolarka okienna wykonana z PVC. Wykorzystanie nowoczesnych technologii produkcji sprawia, że cechuje się ona równie dobrymi parametrami szczelności i izolacji, jak stolarka drewniana.
Niezależnie od rodzaju materiału, z którego wytworzone zostało okno, wybierając odpowiadające naszym potrzebom rozwiązanie powinniśmy zwrócić uwagę na jego energooszczędność. Można powiedzieć, że standardem na rynku staje się stolarka okienna o współczynniku przenikania ciepła Uw na poziomie 1,3 W/m2K. Natomiast w przypadku produktów energooszczędnych parametr ten wynosi poniżej 1,0 W/m2K, wyjaśnia Głuszcz. Dla osób poszukujących dobrej jakości w rozsądnej cenie korzystnym rozwiązaniem jest np. okno PVC N.ergo, w którym współczynnik przenikania ciepła Uw dla okna referencyjnego o wymiarach 1230x1480 mm wynosi 0,97 W/m2K. Ekstremalne parametry termiczne (Uw = 0,72 W/m2K dla okna o tych samych wymiarach) uzyskamy natomiast wybierając okno MS evolution [pasywne], które może być również z powodzeniem wykorzystywane w budownictwie pasywnym.
Poza samym produktem niezwykle istotny jest jego dobry montaż. Niewłaściwa instalacja stolarki może oznaczać, że okno nie zachowa swoich parametrów użytkowych, tłumaczy Głuszcz. Dlatego niezbędne jest korzystanie z usług rekomendowanych przez producenta ekip montażowych. Nowoczesne systemy montażu okien wymagają bowiem fachowej wiedzy i odpowiednich umiejętności. Przy zakupie produktu spytajmy więc od razu o jego instalację, radzi przedstawiciel MS więcej niż OKNA.
Każdy z nas ma wpływ na czystość i jakość powietrza w swojej najbliższej okolicy. Wybierając energooszczędne rozwiązania, w tym nowoczesne okna, dokładamy również własną cegiełkę do globalnych działań zmierzających do poprawy klimatu. Zmieniając go na lepszy, zmieniamy jednocześnie klimat w swoim domu, sprawiając, że możemy się w nim czuć w pełni komfortowo.
źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA