Dobry montaż stolarki - cieplej i oszczędniej

Dobry montaż stolarki - cieplej i oszczędniej

Nowoczesne, wysokiej jakości okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe to strażnicy domowego ciepła. Dzięki bardzo dobrym parametrom termoizolacyjnym, pozwalają na ograniczenie strat energii cieplnej oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie. Aby zakupiona stolarka otworowa mogła zapewnić skuteczną ochronę termiczną, musi najpierw zostać dobrze zamontowana.

Ciepło może uciekać z domu wieloma drogami - przez piwnicę, dach czy ściany. Szczególnie "wrażliwymi" termicznie punktami każdego budynku są również okna, drzwi i bramy garażowe. Nieszczelna stolarka generuje nawet 25% strat ciepła w domach jednorodzinnych i do 45% ubytków energii cieplnej w blokach mieszkalnych. Aby temu przeciwdziałać, inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup drogich, energooszczędnych produktów. Problem w tym, że ich bardzo dobre parametry termoizolacyjne łatwo zniweczyć przez niewłaściwy montaż.

Na straży cennej energii

Statystyczny Polak na utrzymanie domu czy mieszkania przeznacza nawet co piątą wydaną złotówkę. Znaczną część tych pieniędzy pochłaniają wydatki na energię. Jej oszczędność to jeden z priorytetów współczesnego budownictwa. Dlatego standardem są już budynki energooszczędne, coraz popularniejsze stają się także domy pasywne, których zapotrzebowanie na ciepło jest nawet ośmiokrotnie mniejsze niż tradycyjnych! Nowo budowane oraz dostosowywane do wymagań prawa i trendów architektonicznych obiekty wymagają zastosowania wysokiej jakości stolarki. Renomowani producenci kładą nacisk na to, aby ich wyroby posiadały jak najlepsze parametry termoizolacyjne. Poziom izolacyjności termicznej okien, drzwi czy bram garażowych określa współczynnik przenikania ciepła U. Mówi on o tym, jaka ilość energii cieplnej przenika przez dany rodzaj stolarki na zewnątrz budynku. Im wartość tego parametru jest niższa, tym bardziej energooszczędny jest wyrób. Przy zakupie rozwiązań do swojego domu lub mieszkania należy pamiętać, aby zwracać uwagę na współczynnik U całego produktu. Pozwoli to optymalnie je dopasować do potrzeb realizowanej inwestycji.

Nieprawidłowa instalacja przyczyną problemów

Właściwie dobrane wyroby stolarki otworowej mogą sprawić, że zimą, gdy temperatury spadają nawet do kilkunastu kresek poniżej zera, wewnątrz budynków będzie ciepło i przytulnie. Aby tak się stało, musi zostać spełniony podstawowy warunek, jakim jest prawidłowy montaż tych wyrobów. Dlaczego? Załóżmy, że inwestor zakupił okna, których współczynnik przenikania ciepła jest bardzo korzystny i wynosi Uw=0,8 W/m2K. W przypadku nieprawidłowej instalacji, która może powodować np. powstawanie mostków termicznych, ich energooszczędny potencjał zostanie zmarnowany. Oznacza to podwójną stratę - konsument wydał pieniądze na wysokiej jakości produkt, a zamiast oszczędzać na kosztach ogrzewania, najprawdopodobniej odnotuje, że opłaty wzrosły.

Podstawowe błędy montażowe, jak niezabezpieczenie lub złe zabezpieczenie połączenia stolarka-mur, już po kilku miesiącach mogą skutkować przewiewaniem zimnego powietrza od spodu i z boków okien czy zawilgoceniem piany poliuretanowej i ścian, tłumaczy Cezary Nowacki z warszawskiej firmy Nowal, zajmującej się handlem i profesjonalnym montażem stolarki budowlanej.

W efekcie powstawania mostków termicznych produkty, które miały być energooszczędne, zaczynają generować straty ciepła. Ta negatywna sytuacja może z każdym rokiem się pogłębiać, bo okna czy drzwi narażone na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych czy wilgoci z unoszącej się wewnątrz budynków pary wodnej, niszczeją dużo szybciej, niż wynikałoby to z naturalnego cyklu zużycia materiałów. Co więcej, w wyniku błędów popełnionych podczas instalacji pogarsza się również funkcjonalność i estetyka nowoczesnych wyrobów.

Dobry montaż się opłaca

Według danych producentów stolarki budowlanej, ponad połowa zgłoszeń reklamacyjnych związanych jest z wadami montażowymi. Istnienie problemu sygnalizują też niezależne instytucje badawcze.

Z naszej praktyki wynika, że wysokiej klasy stolarce otworowej zbyt rzadko towarzyszą dobre praktyki montażowe, komentuje dr inż. Krzysztof Kuczyński, kierownik Zakładu Konstrukcji i Elementów Budowlanych Instytutu Techniki Budowlanej. Jesteśmy wzywani na ekspertyzy, aby wyjaśnić, co jest powodem pojawiających się z czasem problemów z eksploatacją wyrobów. Często ich przyczyną jest niewłaściwy montaż, dodaje specjalista z ITB. Instytut jest patronem merytorycznym prowadzonej przez Związek POiD kampanii edukacyjnej "DOBRY MONTAŻ". Jej celem jest uświadomienie inwestorom indywidualnym roli, jaką pełni w podejmowanych przez nich inwestycjach właściwa instalacja okien, drzwi, bram czy elementów fasady.

Dobry montaż jest przede wszystkim fachowy, najlepiej wykonany przez wykwalifikowanego montera i przy użyciu odpowiednich materiałów i narzędzi. To ważne, bo różne produkty mają odmienną specyfikę i mogą wymagać zastosowania innej techniki, wyjaśnia Zdzisław Maliszewski z POiD.

Na montażu stolarki budowlanej zdecydowanie nie warto oszczędzać. Z negatywnymi skutkami źle wykonanych prac, trzeba będzie borykać się przez długie lata. Prawidłowo zainstalowana stolarka to szereg korzyści dla jej nabywcy. Duża oszczędność energii cieplnej, a więc i pieniędzy oraz spokojne, bezawaryjne użytkowanie zakupionych wyrobów przez długie lata to najważniejsze z nich. Stawianie na dobry montaż zawsze się opłaca.

źródło i zdjęcie: POiD