Energooszczędne rozwiązania dla domów szkieletowych i murowanych

Energooszczędne rozwiązania dla domów szkieletowych i murowanych

Planując budowę własnego domu od początku wiemy jaki powinien być: ładny i praktyczny, przestronny oraz łatwy w utrzymaniu, energooszczędny, a także bezpieczny i przyjazny środowisku naturalnemu… po prostu komfortowy. Zaczynamy rozmyślać na temat rozwiązań technicznych, materiałów budowlanych oraz czasu potrzebnego na realizację inwestycji. Pozostaje nam jednak znalezienie optymalnego projektu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania i pozwoli połączyć pod jednym dachem estetykę, ekonomię i funkcjonalność.

Dom murowany czy szkieletowy?

Znane od dawna technologie murowane - stale modyfikowane i unowocześniane - od dziesiątek lat cieszą się dużą popularnością Z kolei szkieletowe technologie budowania domów są wciąż traktowane niezbyt ufnie. Ich trwałość jest bowiem oceniana na 50 lat. Dodatkowo pojawiają się wątpliwości na temat eksploatacji, ogrzewania, izolacji i akustyki. Czy domy drewniane mogą być równie komfortowe jak tradycyjne konstrukcje?

Grupa Saint-Gobain opracowała kompleksowe rozwiązanie dla budownictwa mieszkaniowego Multi-Comfort, które bez względu na rodzaj zastosowanej konstrukcji pomaga tak dobrać produkty kluczowe dla trwałości budynku, w tym materiały izolacyjne, okna z przeszkleniami, sufity i panele ścienne, a także fundamenty, aby dom spełniał standardy energooszczędności i pasywności. Dzięki temu wybór między konstrukcją szkieletową a tradycyjną zależeć będzie tylko od indywidualnych potrzeb. Standard Saint-Gobain Multi-Comfort znajduje zastosowanie zarówno w domach szkieletowych, jak i murowanych, mówi Piotr Komala, lider projektu Saint-Gobain Multi-Comfort. Do tej pory zrealizowaliśmy w Polsce dwie inwestycje. W maju zeszłego roku powstał szkieletowy dom w Stawigudzie, koło Olsztyna, a we wrześniu zakończyliśmy pracę w domu murowanym w Gdańsku.

Program Multi-Comfort to kompleksowe rozwiązanie, opracowane na podstawie wyników wieloletnich badań prowadzonych w laboratoriach Saint-Gobain. Jego założenia opierają się na siedmiu zasadach, których spełnienie daje gwarancję komfortowego użytkowania, przy zapewnieniu oszczędności; komforcie akustycznym, bezpieczeństwa, termicznym, ekonomicznym, estetyki, ekologicznym oraz dobrej jakości powietrza.

Ciepło, cicho i …ekonomicznie

Redukcję hałasu, niskie koszty ogrzewania oraz odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczenia niezależnie od pory roku zagwarantuje nam właściwa izolacja. Indywidualnie dobrana do warunków technicznych budynku ograniczy koszty eksploatacji oraz zapewni optymalny poziom dźwięku w pomieszczeniach.

Przy obu inwestycjach Multi-Comfort specjaliści z Grupy Saint-Gobain dobrali produkty tak, aby współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych był jak najniższy. W domu prefabrykowanym w Stawigudzie izolacyjność termiczna wynosi U=0,073 W/m2*K, natomiast współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych murowanego domu w Gdańsku wynosi U=0,1 W/m2*K. Tak efektywna izolacja sprawi, że bardzo szybko zauważymy znaczną energooszczędność domu, która przekłada się bezpośrednio na opłaty za ogrzewanie. Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych sprawia, że koszty utrzymania domu mogą być niższe nawet o ok. 40%, w porównaniu do budynków standardowych.

Saint-Gobain Multi-Comfort kładzie również duży nacisk na komfort akustyczny, zapewniający redukcję hałasu. Ściany i stropy budynków zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić optymalny poziom dźwięku w pomieszczeniach. Właściwości zastosowanych produktów minimalizują poziom hałasu, w tym również odgłosy dźwięków powodowanych przez upadające przedmioty czy działanie sprzętów AGD. Dobra izolacja odgrywa szczególną rolę w domu szkieletowym, gdzie stropy konstruowane są z drewnianych belek lub stalowych profili, co sprawia poważne kłopoty z ich skutecznym wyciszeniem. Przy nieodpowiednim doborze materiałów słychać więc odgłosy chodzenia, przesuwania mebli itp. Zastosowanie sufitów i paneli ściennych marki ECOPHON oraz płyt z wełny mineralnej szklanej marki ISOVER pozwoliło wyeliminować fale odbite, które tworzą hałas pogłosowy.

Słonecznie, estetycznie i …ekonomicznie

Kolejnym ważnym elementem konstrukcyjnym każdego projektowanego budynku są okna. Stanowią istotny komponent systemu izolacji, a co więcej, właściwie dobrane, współgrają z wnętrzem oraz elewacją budynku, podnosząc jego walory estetyczne.

Okna mogą być główną drogą ucieczki ciepła na zewnątrz budynku. Warto więc wybierać takie, które wyróżniają się bardzo dobrym współczynnikiem izolacyjności termicznej, co pozwala wykorzystywać światło słoneczne - alternatywną, darmową energię pochodzącą z natury. System jest skuteczny tylko przy odpowiednim doborze przeszkleń, w zależności od funkcji, jakiej od niego oczekujemy. Z tego powodu Saint-Gobain prezentuje rozwiązania, które pomagają dobrać okna do konkretnego pomieszczenia oraz kierunku geograficznego. Multikomfortowe inwestycje w Gdańsku i Stawigudzie charakteryzują się dużymi przeszkleniami marki Glassolutions. Ich właściwe rozmieszczenie daje maksymalne nasłonecznienie wnętrza, a także stanowi bezkosztowe źródło ciepła. Projekty Saint-Gobain Multi-Comfort zakładają jak największą ilość okien o dużym rozmiarze od strony południowej. To dzięki przeszkleniom od strony południowej można zyskać jak najwięcej światła i energii cieplnej pochodzącej od słońca, obniżając w ten sposób rachunki za prąd i ogrzewanie. Z kolei w pomieszczeniach, których okna wychodzą na północ dobrze jest zamontować okna energooszczędne o podwyższonej izolacyjności termicznej. Takie rozwiązania pozwolą ograniczyć straty ciepła.

Opierając się na licznych analizach i raportach, możemy stwierdzić bez wahania, że systemy Saint-Gobain? Multi-Comfort są tańsze w eksploatacji nawet o 37%, w porównaniu z tradycyjnymi formami budownictwa. Jeżeli kogoś nie przekonuje sam argument niskich rachunków, to warto mieć na uwadze fakt, że w niedalekiej przyszłości domy energooszczędne, posiadające certyfikat energooszczędności i o dobrych współczynnikach, będą bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości a ich cena będzie wyższa w porównaniu z domami wyposażonymi w standardowe rozwiązania, dodaje Komala. Dodatkowo, domy zaprojektowane zgodnie ze standardami Saint-Gobain Multi-Comfort już teraz spełniają wymagania aktów Unii Europejskiej, które zakładają, że od 2020 r. standardem mają być u nas domy pasywne - wyróżniające się minimalnym zużywaniem energii, a co za tym idzie przyjazne środowisku. Dlatego warto zapłacić średnio o 10-20%  więcej za materiały budowlane, aby podnieść wartość naszego domu na rynku nieruchomości.

źródło i zdjęcie: SAINT-GOBAIN