Budowanie energooszczędne bez błędów

Budowanie energooszczędne bez błędów

Bloczki i zaprawa to podstawowe elementy ściany z betonu komórkowego. Jednak, aby budynek mógł spełniać kryteria energooszczędności należy koniecznie pamiętać o pozostałych systemowych rozwiązaniach, by nie  zaprzepaścić całej idei budowania energooszczędnego.

Pierwszy element systemowy dopełniający ściany, to prefabrykat nadprożowy. Są to belki nadprożowe wykonane ze zbrojonego, "ciepłego" betonu komórkowego. Można je stosować w otworach okiennych i drzwiowych mających rozpiętość do 2,5 m. Najważniejszą cechą tych elementów nadprożowych jest zbliżona do bloczków izolacyjność cieplna. Gdybyśmy zastosowali w tych miejscach typowe rozwiązania żelbetowe, to powstaną mostki termiczne, przez które ciepło będzie uciekać niemal bez oporu. Prefabrykaty nadprożowe eliminują możliwość powstania mostka cieplnego w tym newralgicznym miejscu muru. W przypadku prefabrykatów nadprożowych musimy pamiętać, że są to elementy z wtopionym wewnątrz zbrojeniem. Stąd należy je układać tylko w odpowiedniej pozycji (pomaga w tym etykieta z tekstem przyczepiona do belki). Belek nie można docinać, są zaprojektowane dla określonych rozpiętości otworów.

Drugim ważnym elementem jest wieniec obwodowy. Wieniec żelbetowy spaja cały budynek zapobiegając siłom rozporowym, jest jednak wykonany z innego materiału niż beton komórkowy. Z problemem tym można sobie poradzić stosując rozwiązanie systemowe. Wykonanie wieńca zaczyna się od wymurowania ścianki okalającej z bloczków z betonu komórkowego. Dzięki ściance wieniec żelbetowy nie będzie widoczny z zewnątrz budynku. Dodatkowo tynk zewnętrzny będzie nakładany na jednolitą powierzchnię z betonu komórkowego. Wieniec ociepla się kilkucentymetrową warstwą izolacji cieplnej (płytami z wełny mineralnej lub styropianem). Pominięcie tego etapu może być kosztownym błędem, którego nie dałoby się poprawić. Następnie  montuje się zbrojenie z prętów stalowych oraz deskowanie. Prace związane z wieńcem kończy się zalaniem konstrukcji mieszanką betonową.

źródło i zdjęcie: H+H