Jak zadbać o świeżo wybudowany budynek z murami z betonu komórkowego?

Jak zadbać o świeżo wybudowany budynek z murami z betonu komórkowego?

Zdarzają się przypadki, gdy nowy dom zaczyna sprawiać kłopot jego mieszkańcom. Jest w nim zbyt dużo wilgoci, pojawia się grzyb na ścianach, wykładziny dywanowe czy dywany robią wrażenie lekko wilgotnych. Co to oznacza?

Tak się może zdarzyć jeśli budynek nie zostanie odpowiednio przygotowany do zamieszkania. Każdy nowiutki dom, tuż po wybudowaniu ma w sobie bardzo dużo wilgoci tzw. technologicznej i to niezależnie z jakiego materiału jest zbudowany. Trzeba zastosować środki pomagające pozbyć się tej wilgoci - po prostu pozwolić budynkowi wyschnąć.
Zanim się wprowadzimy, powinniśmy uruchomić na kilka tygodni ogrzewanie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Trzeba również zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, czyli wietrzyć, rozszczelniać okna, nie zasłaniać niczym kratek wentylacyjnych.

Ważne też, by tuż po wprowadzeniu nie ustawiać dużych mebli typu szafy czy szafki tak, by dotykały plecami do ścian - dobrze jest zapewnić cyrkulację powietrza za meblami. W domu zbudowanym z betonu komórkowego nie ma na szczęście zagrożenia, że na murach powstanie na przykład grzyb, bowiem bloczki H+H są odporne na korozję zarówno chemiczną, jak i biologiczną, czyli właśnie na działanie pleśni czy bakterii. Ponieważ w skład betonu komórkowego wchodzi wapno, to na ścianach nie powstaną wykwity, wysolenia czy grzyby. Co istotne takie właściwości beton komórkowy zachowuje przez cały czas użytkowania budynku.

źródło: H+H