Energooszczędne źródła światła

Aby zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, wybierajmy energooszczędne źródła światła. Wśród nich prym wiodą diody elektroluminescencyjne (ang. Light Emitting Diode - LED), oferowane w postaci pojedynczych świetlówek, samoprzylepnych taśm i listew oraz modułów, np. w kształcie refl ektorów halogenowych.

Jeśli zależy nam na równomiernym oświetleniu, najlepiej wybrać taśmę lub listwę. Moduły generują skupioną wiązkę i dobrze sprawdzają się jako  oświetlenie punktowe blatów kuchennych czy dekoracyjnych detali. Produkty z odpowiednim trzonkiem można montować w tradycyjnych oprawkach z gwintem, w miniaturowych oprawkach lub zamiast halogenów. Światło jest białe (ciepłe lub zimne) bądź kolorowe.

Świetlówki kompaktowe, zwane żarówkami energooszczędnymi, stanowią typowy zamiennik tradycyjnych żarówek. Mają trzonki z gwintem, jednak są one dość duże, przez co nie pasują do niektórych opraw. Znajdziemy też modele liniowe - w kształcie rury - przeznaczone do oświetlania większych powierzchni. W porównaniu z innymi źródłami światła, świetlówki są wrażliwe na częste włączanie, a pełną jasność uzyskują po kilku minutach - z tego względu nie są polecane do współpracy z czujnikami ruchu.  Najlepiej używać ich tam, gdzie światło zapalane jest na dłuższy czas, np. w salonie. Poza tym nie wszystkie dobrze oddają kolory.

Oszczędności w zużyciu prądu może przynieść również odpowiednie sterowanie światłem przy użyciu ściemniaczy oraz czujników ruchu i zmierzchu. Istotne jest również
optymalne wykorzystanie światła dziennego - pomieszczenia powinny być tak rozlokowane, by życie domowe toczyło się zgodnie z naturalnym rytmem. Sypialnię planuje się zatem od strony wschodniej lub północno-wschodniej, zaś pokój dzienny i gabinet - od zachodniej lub południowo-zachodniej.

opr.: Redakcja