Inteligentny dom ABB

Inteligentny dom ABB

Dom dbający o komfort i zachcianki domowników, gdzie odtwarzana jest na przywitanie muzyka z wybranej stacji radiowej, lub też podniesienie rolet i żaluzji to już nie przyszłość. Takie miejsca i funkcjonalności są już dostępne. Pierwszy w tej części Europy apartament pokazowy ABB w warszawskiej Defabryce skonfigurowano tak, by zaprezentować chętnym do jego obejrzenia możliwości automatyki budynkowej.

Dobrze zaprogramowane, inteligentne rozwiązania pokazują odwiedzającym ogrom możliwości i korzyści, wynikających z zaimplementowania ich w środowisku domowym. I choć na początku trzeba zainwestować w tę technologię, to zaoszczędzony czas, komfort, poczucie bezpieczeństwa i realne oszczędności energii szybko rekompensują te wydatki.

Zastosowany w apartamencie ABB Living Space Experience system KNX stworzony został tak, by osoby z niego korzystające mogły dowolnie personalizować go pod swoje preferencje. Po zaprogramowaniu wybranej przez nas "sceny" jednym przyciskiem uruchamia się cała sekwencja zdarzeń, która może być odtwarzana codziennie, lub np. tylko w dni pracujące. Jeśli marzysz, by o poranku witał Cię energetyczny pop, a usypiała klasyka Chopina, to pokazane tu inteligentne rozwiązania na pewno nie zawiodą.

Przed porannym budzikiem zostanie włączona klimatyzacja lub ogrzewanie tak, by w domu panowała optymalna temperatura - dokładnie taka, w jakiej lubisz przebywać najbardziej. W chłodniejsze dni komfort cieplny poprawi dodatkowo szyba grzewcza, która z powodzeniem może zastąpić tradycyjne grzejniki. Apartament automatycznie włączy światła, zakończy cykl zmywarki i obniży temperaturę po naszym wyjściu do pracy. Wieczorem z sufitu wyjedzie projektor, a różnokolorowy panel świetlny na suficie w łazience pozytywnie wpłynie na nasze ciało i psychikę, zmieniając kolor w zależności od naszych potrzeb i preferencji.

System można obsługiwać na odległość przy użyciu aplikacji na telefon lub tablet, włączać lub wyłączać urządzenia, kontrolować zużycie prądu i obserwować, czy w domu nie dzieje się nic złego. W razie pożaru lub włamania dom natychmiast zaalarmuje właścicieli i sąsiadów. Podczas dłuższego wyjazdu światła będą zapalać się samoistnie, symulując naszą obecność.

Tak zaawansowane technologicznie miejsca jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się ekstrawaganckim rozwiązaniem, dostępnym tylko dla osób z zasobnym portfelem. Teraz powoli stają się standardem, na który decydują się inwestorzy świadomi komfortu i realnych oszczędności, wynikających ze zmniejszenia zużycia energii cieplnej i elektrycznej.

Warto odwiedzić stronę oraz śledzić fanpage FB marki, by być zawsze na bieżąco z informacjami o ofercie firmy. Cyklicznie organizowane są tutaj również panele i wydarzenia specjalne dla miłośników architektury, designu i nowych technologii.

ABB Living Space Experience to miejsce, które warto odwiedzić w poszukiwaniu inspiracji. Zaprezentowane rozwiązania pokazują całościową koncepcję, z której elementów możemy czerpać zarówno w kontekście rozwiązań dla automatyki budynkowej, jak i designu.