4 powody, dla których warto zainstalować fotowoltaikę

4 powody, dla których warto zainstalować fotowoltaikę

Fotowoltaika przeżywa ostatnio rozkwit popularności. Według raportów w połowie 2021 roku korzystało z niej już 600 tysięcy Polaków i nic nie wskazuje na to, żeby poziom zainteresowania fotowoltaiką zaczął mocno spadać. Skąd wzięła się popularność fotowoltaiki? Dlatego warto ją zainstalować?

Jedna inwestycja = darmowe źródło energii

Chociaż założenie instalacji fotowoltaicznej nie należy do najtańszych, to bez wątpienia jest to duża inwestycja w przyszłość! Wyłożone pieniądze będą systematycznie zwracać się w postaci znacznie niższych rachunków za prąd.

Polskie warunki klimatyczne, wbrew pozorom, doskonale nadają się do produkcji prądu z energii słonecznej. Według danych nasłonecznienie w Polsce wynosi od około 950 do nawet 1200 kWh/m2 na rok, co oznacza, że z instalacji o mocy 1 kWp można wyprodukować średnio 1000 kWh darmowej energii każdego roku. Instalacja fotowoltaiczna może zmniejszyć wysokość opłat za prąd nawet o 90%!

Ekologiczne rozwiązanie

Według badań około 70% energii w Polsce powstaje ze spalania węgla. Niestety nie jest to ekologiczne rozwiązanie. Zużywając 1 kWh prądu z węgla, do atmosfery uwalnia się ok. 1000 g dwutlenku węgla. W przypadku energii z fotowoltaiki jest to jedynie 50 g.

Instalując fotowoltaikę, dbamy o środowisko! Instalacja w procesie produkcji energii elektrycznej nie emituje szkodliwych substancji – takich jak pyły czy gazy. Ponadto nie generuje żadnego hałasu i nie zużywa zasobów wody pitnej. Przydomowe instalacje fotowoltaicznie nie wpływają negatywnie na florę i faunę. Warto wspomnieć, że do produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystuje się krzem oraz aluminium, co oznacza, że instalacje w pełni podlegają recyklingowi.

Bezobsługowość i bezawaryjność instalacji

Dużą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest bezobsługowość. System wystarczy zamontować. Wszystko działa automatycznie, a eksploatacja instalacji nic nie kosztuje. Systemów fotowoltaicznych nie trzeba serwisować. Moduły fotowoltaiczne wyróżniają się wysoką trwałością. Brak elementów ruchomych zmniejsza ryzyko powstawania usterek.

Warto jednak postawić na instalację znanego producenta, który w branży fotowoltaicznej działa od dawna i do produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystuje wyłącznie najlepsze, starannie wyselekcjonowane komponenty. Jedną z takich firm jest Columbus. Firma zapewnia kompleksową pomoc w doborze mocy systemu, uzyskaniu dofinansowania oraz gwarantuje wsparcie na każdym etapie współpracy. Ponadto oferuje przedłużoną gwarancję 360, obejmującą zarówno montaż instalacji, jak i wszystkie komponenty – w tym panele, inwerter, system montażowy i okablowanie. Więcej informacji o współpracy z firmą znaleźć można na stronie https://columbusenergy.pl/dla-domu/fotowoltaika/.

Niezależność cenowa

Szczegółowe analizy wskazują na regularny wzrost cen prądu w ostatnich latach. Instalacja fotowoltaiki wiąże się z większą niezależnością finansową. Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna produkuje prąd wyłącznie na potrzeby właściciela budynku, a ten w konsekwencji jest w mniejszym stopniu zależny od dostawcy energii.