Zrównoważona gospodarka o obiegu zamkniętym w REHAU

Zrównoważona gospodarka o obiegu zamkniętym w REHAU

Od ponad 30 lat REHAU intensywnie angażuje się w produkcję okien zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dzięki gospodarce cyrkulacyjnej stale zwiększa udział tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w swoich systemach okiennych. W ten sposób okna REHAU stają się oknami dla pokoleń i w istotny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.

Jedną z najważniejszych zasad działania firmy REHAU - wiodącego producenta systemów okiennych i drzwiowych z polimerów - jest gospodarka o obiegu zamkniętym. Umożliwia ona szczególnie zrównoważoną produkcję okien, dzięki zastosowaniu materiałów pochodzących z recyklingu (tzw. recyklatów). Działania te pozwalają w znaczący sposób zredukować CO2 oraz chronić zasoby naturalne. Co ważne, okna produkowane z wykorzystaniem recyklatów zachowują tę samą wysoką jakość, jak produkty z tworzywa wytwarzanego całkowicie od nowa. Wybierając okna produkowane w obiegu zamkniętym otrzymujemy więc pełnowartościowe produkty o maksymalnej żywotności, przyczyniając się tym samym do odciążenia środowiska naturalnego.

Fot.: REHAU

Gospodarka o obiegu zamkniętym - na czym polega?

 • Produkcja: wszystkie cztery europejskie zakłady produkcji profili okiennych REHAU otrzymały niezależny certyfikat VinylPlus. Oznacza to, że spełniają wszystkie kryteria zrównoważonego rozwoju, stawiane producentom stolarki budowlanej z PVC - począwszy od zaopatrzenia i obiegu materiałów, po działania w zakresie recyklingu.
 • Ekstruzja: specjalny proces wytłaczania umożliwia produkcję profili okiennych REHAU o rdzeniu wykonanym z pełnowartościowych materiałów pochodzących z recyklingu.
 • Produkty: systemy profili okiennych produkowane częściowo z recyklatów stanowią pod względem gospodarki o obiegu zamkniętym wyjątkowe rozwiązanie w branży stolarki budowlanej. Wytworzone z nich okna, dzięki wysokiej efektywności energetycznej, znacząco przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych również podczas ich użytkowania.
 • Odbiór: stare okna z PVC stanowią cenne źródło surowców do produkcji nowych okien z tworzyw sztucznych. W celu zabezpieczenia skutecznego pozyskiwania surowców wtórnych powstała w Europie sieć niemal 2 000 punktów partnerskich, w których trwa zbiórka tych materiałów. Jej częścią jest polski zakład REHAU w Śremie, dysponujący własną, nowoczesną instalacją recyklingową.
 • Recykling: kompletne stare okna są rozdzielane na różne surowce (np. szkło i metal) i poddawane recyklingowi. PVC pochodzący ze starych profili okiennych przetwarza się w wysokiej jakości granulat, wykorzystywany częściowo do produkcji nowych okien.
Fot.: REHAU

Okna ze znakiem EcoPuls

Firma REHAU wprowadziła specjalne oznaczenie dla swoich produktów - znak EcoPuls. Pozwala on rozpoznać okna, których produkcja jest szczególnie zrównoważona dzięki zastosowaniu materiałów pochodzących z recyklingu. Dzięki temu klienci mogą świadomie wybierać ekologiczne produkty i w ten sposób wnosić swój wkład w ochronę zasobów naturalnych. Co ważne, obecnie wszystkie systemy okienne REHAU sprzedawane na polskim rynku, czyli GENEO RAU-FIPRO X, SYNEGO, Brillant-Design oraz Euro-Design70 noszą symbol EcoPuls.

Fot.: REHAU

Zrównoważona produkcja okien - realne korzyści dla środowiska

40 % profili REHAU produkowanych jest z dodatkiem materiałów pochodzących z recyklingu. Udział tych materiałów waha się między 40 % a 75 % i ma być coraz bardziej zwiększany. Gospodarka o obiegu zamkniętym i zaangażowanie w zrównoważony rozwój przynosi wymierne efekty:

 • 97.000 t CO2 - o tyle zmniejsza się emisja roczna w wyniku zastosowania recyklatu. Odpowiada to ilości CO₂ wiązanej przez 7,8 mln drzew, czyli przez las zajmujący obszar Berlina;
 • 70.000 t zużytego materiału REHAU przetwarza w ciągu roku. Stanowi to w przybliżeniu równowartość ciężaru 7 wieży Eiffla;
 • nawet 7-krotnie można ponownie użyć tworzywa PVC. Oznacza to, że ekologiczne okna z oznaczeniem EcoPuls stanowią surowiec również dla okien przyszłości - przy zachowaniu tej samej, wysokiej jakości;
 • 100 % zapotrzebowania na materiały z recyklingu REHAU pokrywa z własnej produkcji. Zapewnia to zawsze wysoką jakość wytwarzanych z nich produktów;
 • 88 % mniej CO2 powstaje w procesie produkcji tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w porównaniu z produkcją
  wykorzystującą nowe materiały.
Fot.: REHAU

Aktywne działania REHAU

VinylPlus jest organizacją założoną przez europejskich producentów wyrobów z PVC. Jej najważniejszym celem jest przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, społecznego i środowiskowego na świecie. Zgodnie z założeniami VinylPlus do roku 2025 ilość PVC poddanego recyklingowi w branży ma osiągnąć 900 000 t rocznie. REHAU jako członek organizacji już dziś wnosi bardzo znaczący wkład, w postaci ok. 70 000 t PVC poddawanego recyclingowi rocznie.

Firma REHAU jest również członkiem UN Global Compact - największej na świecie inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju i wspierania celów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Za swoją działalność i zaangażowanie otrzymała również kilka ważnych nagród. W 2020 r. została wyróżniona tytułem jednego z "50 Sustainable & Climate Leaders", inicjatywy kierującej się Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. REHAU został także odznaczony medalem Ecovadis za wyjątkowo wysoką ocenę w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wyróżnienia te są dowodem na skuteczność działań prowadzonych przez firmę w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Więcej: https://bit.ly/3Kn3cjx