Transformacja energetyczna firmy - 3 innowacyjne rozwiązania

Transformacja energetyczna firmy - 3 innowacyjne rozwiązania

Wraz ze wzrostem świadomości społecznej w zakresie odnawialnych źródeł energii coraz więcej firm decyduje się na transformację energetyczną. Celem takich inwestycji jest obniżenie zużycia energii, co może również przełożyć się na niższe koszty prowadzenia biznesu. Ponadto można zyskać wizerunek przedsiębiorstwa przyjaznego środowisku. Sprawdź, jakie innowacyjne technologie warto rozważyć podczas planowania transformacji energetycznej firmy.

Pompa ciepła

Zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynków firmowych jest niesamowicie ważne. W osiągnięciu odpowiednich warunków niezależnie od pory roku mogą pomóc pompy ciepła, które wykorzystują zasoby naturalne do ogrzania budynków. W zależności od rodzaju urządzenia energia cieplna może być pobierana np. z powietrza, wód powierzchniowych czy też gruntu. Dodatkowo pompy ciepła mogą posłużyć także do schłodzenia budynku bądź ogrzania wody użytkowej.

Montaż sprzętu jest możliwy zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Ponadto jest stosunkowo łatwy, a urządzenie można połączyć z dostępną instalacją grzewczą czy też fotowoltaiką. Do zalet pomp ciepła można zaliczyć m.in. obniżenie emisji CO2 i gazów cieplarnianych, bezobsługowe działanie, wysoką klasę energetyczną i możliwość skorzystania z dofinansowania inwestycji.

Fotowoltaika

Instalacja paneli fotowoltaicznych na budynkach firmowych może być skutecznym sposobem na obniżenie rachunków za prąd. Przez sporą część roku można być niemal niezależnym energetycznie, co jest ważne w kontekście rosnących cen energii elektrycznej. Co więcej, nadwyżki wyprodukowanej energii można sprzedać, co może być dodatkowym źródłem zarobku czy też sposobem na szybkie uzyskanie zwrotu z inwestycji.

Panele słoneczne mogą ponadto być formą zabezpieczenia na wypadek przerw w dostawie prądu, co jest dość istotną kwestią w niektórych branżach. Dodatkowo fotowoltaika może być połączona np. z pompą ciepła. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest też świetnym sposobem na poprawę wizerunku marki. Ponadto firma Columbus oferuje kilka wygodnych modeli finansowania inwestycji np. poprzez leasing bądź dzierżawę.

Magazyn energii

W przypadku zdecydowania się na montaż paneli fotowoltaicznych zdecydowanie warto rozważyć zakup urządzenia służącego do gromadzenia wyprodukowanej energii. Należy pamiętać, że w słoneczny, letni dzień panele mogą wytworzyć więcej prądu, niż jest w stanie zużyć firma. Z kolei w pochmurne, zimowe dni może być konieczne skorzystanie z zasobów sieci energetycznej.

Problemu takich nadwyżek i niedoborów można rozwiązać właśnie dzięki magazynowi energii. Urządzenie działające jak akumulator może przydać się zwłaszcza w przypadku awarii zasilania bądź planowanych przerw w dostawie prądu. Dzięki natychmiastowej reakcji sprzętu można uniknąć zakłóceń, co pozwala na zminimalizowanie strat. Jest to też sposób na optymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a także jeszcze większe obniżenie rachunków za prąd.

fot. materiały prasowe