Okna, a strony świata

Światło słoneczne jest potrzebne, ale może nadmiernie nagrzewać pomieszczenia i przeszkadzać np. w pracy na komputerze. Dlatego właściwe rozmieszczenie okien w pomieszczeniach wpływa nie tylko na funkcjonalność wnętrz, ale również na energooszczędność całego budynku.

Oto możliwości umiejscowienia okien:

  • w elewacji wschodniej - są korzystne w kuchni, jadalni, sypialni, gabinecie, ponieważ promienie słoneczne padają pod małym kątem i nie grzeją zbyt intensywnie. Dzięki temu żadnemu z pomieszczeń nie grozi przegrzanie nawet w okresie letnim, a cień po południu sprzyja wypoczynkowi lub pracy.
  • w elewacji południowej - są najbardziej odpowiednie w dużych pomieszczeniach strefy dziennej, czyli w salonie i jadalni, ale również pracowni czy gabinecie. Zapewniają najdłuższy czas nasłonecznienia. Aby pomieszczenia te się nie przegrzewały, warto w oknach zamontować osłony przeciwsłoneczne (rolety zewnętrzne, markizy, żaluzje). Warto też stosować wszelkiego rodzaju konstrukcje zacieniające okna (zadaszenia, pergole). Jednak najlepiej posadzić przed domem drzewa liściaste dające cień w lecie i niezasłaniające słońca w zimie.
  • w elewacji zachodniej - wskazane są głównie w pokojach dziennych, jadalniach oraz sypialniach dzieci. Promienie słoneczne padają wtedy pod mniejszym kątem niż w południe i lepiej je oświetlają. Jednak trzeba pamiętać, że w porównaniu z oknami od wschodu, ryzyko przegrzania pomieszczeń będzie większe.
  • w elewacji północnej - sprawdzą się w pomieszczeniach technicznych i gospodarczych, ponieważ zapewniają oświetlenie równomierne i rozproszone. Nie powinny być zbyt duże, aby nie powodowały nadmiernych strat ciepła.

opr.: Redakcja