Wysokoenergooszczędny dom LUMINA House pokryty blachą stalową

Wysokoenergooszczędny dom LUMINA House pokryty blachą stalową

Prace przy budowie wysokoenergooszczędnego domu LUMINA House trwają intensywnie. Do przykrycia dachu została wybrana blacha, która jest przyjazna naturze oraz jest materiałem klasycznym i nowoczesnym, czyli odpowiadającym założeniom projektowym.

Dach w LUMINIE pokryty został blachą stalową Plannja. Czym charakteryzuje się ten materiał? Jakie technologie zostały wykorzystane do jego produkcji?

Aneta Misiewicz - Kierownik Marketingu firmy Plannja

Plannja Emka to blacha wykonana w technologii rąbka stojącego - to specjalny rodzaj stali do tego typu pokryć. Stal w procesie technologicznym jest specjalnie odwęglona, co sprawia, że blacha staje się miękka. Grubość rdzenia wynosi 0,6 mm. Szczególną właściwością blachy jest gramatura ocynku, która wynosi 350g/m2 (pokrycia blaszane z reguły posiadają 275g/m2). Kolejna zaleta to unikalna powłoka - Plannja Hard Coat 50 Satyna o grubości 50 ?m. Dzięki temu zabezpieczeniu otrzymujemy bardzo trwały materiał, który posiada aż 30-letnią gwarancję.

Jak zastosowanie blachy EMKA sprawdza się w LUMINIE? Co dzięki niej zyskuje sam projekt?

Aneta Misiewicz

Blacha stalowa jest obecnie powszechnie uwzględniana w projektach architektonicznych - wspaniale podkreśla kunszt architektów i budowniczych. Technologia rąbka od zawsze wykorzystywana była tam, gdzie liczyły się trwałość i prestiż. Poza estetyką, blachę EMKA cechuje również praktyczność - sprawdza się na każdym obiekcie, niezależnie od epoki i stylu architektonicznego. Jest jednocześnie materiałem klasycznym i nowoczesnym, czyli odpowiadającym założeniom projektowym w domu wysokoenergooszczędnym LUMINIE House.

W czym tkwi przewaga Plannji EMKI nad innego rodzaju materiałami pokryciowymi z blachy?

Aneta Misiewicz

Blachę Plannja EMKA wyróżnia funkcjonalność - to materiał doskonale nadający się do budowy dachów oraz do elewacji. Miękka blacha może być w dowolny sposób formowana zarówno na prostych, jak i skomplikowanych dachach. Dzięki właściwościom plastycznym Plannja EMKA sprawdza się na najbardziej wyrafinowanych i skomplikowanych połaciach obiektów zabytkowych, jak i nowoczesnych, takich jak LUMINA.

Co wspólnego z ekologią ma blacha EMKA?

Aneta Misiewicz

Plannja EMKA to tradycyjny produkt, który inspiruje do projektowania nowoczesnych rozwiązań. Dlatego też firma Plannja działa aktywnie na rzecz środowiska naturalnego. Nieustanne doskonalenie produktów pod kątem ekologii sprawiło, że Plannja Hard Coat 50 Satyna jest przyjazna naturze -  głównym składnikiem farby jest poliester, a blaszany dach w 100% podlega recyklingowi.

Czy zastosowanie blachy EMKA wymaga szczególnego montażu? Co jest istotne na tym etapie?

Aneta Misiewicz

Montaż blachy na rąbek stojący to praca blacharska, w której potrzebna jest specjalistyczna wiedza i odpowiednie narzędzia. Bardzo ważny jest tu odpowiedni montaż zgodny z zaleceniami technicznymi, tak, aby pokrycie było funkcjonalne przez wiele lat. Współczesna technologia pozwala profilować blachę w jednym długim odcinku, dzięki czemu możliwe jest nadanie nowoczesnego wyglądu tradycyjnemu materiałowi (kiedyś pokrycie wykonywano z krótkich elementów na tzw. mijankę co wymagało wielu poprzecznych połączeń, a tym samym było bardziej pracochłonne).

W realizacji domu LUMINA rynny będą ukryte - to spore wyzwanie konstrukcyjne. Plannja jest dostawcą orynnowania jako wykończenia dachu?

Aneta Misiewicz

Zabudowa rynien to popularne ostatnio rozwiązanie stosowane we współczesnej architekturze. Dzięki niemu zyskuje się nowoczesny wygląd budynku. Jest to jednak rozwiązanie trudne i wymagające dużej wiedzy od wykonawcy. Podstawowym wyzwaniem dla blacharza jest dbałość o szczegóły technicznego wykonania, gdyż ma to wpływ na szczelność systemu odprowadzania wody.

Plannja jest Partnerem Nowoczesności przy projekcie LUMINA House. Co zadecydowało o udziale w tym przedsięwzięciu?

Aneta Misiewicz

Plannja stara się zawsze być krok do przodu, zarówno w kwestii oferowanych produktów, jak i systemów. Nasz dział rozwoju produktów  w Szwecji stale pracuje nad ulepszaniem oferowanych produktów pod kątem ekologii. Miejsce jest nie przypadkowe - Szwecja jest liderem w zakresie dbałości o środowisko naturalne. Dlatego projekt wysokoenergooszczędnego domu LUMINA House doskonale wpisał się również w strategię firmy Plannja. Staramy się na każdym kroku podkreślać znaczenie stosowania rozwiązań zaawansowanych technologicznie. Pomimo, że blacha na rąbek stojący Plannja EMKA jest tradycyjnym produktem, to technologia jej wytworzenia należy do jednej z najnowocześniejszych i tym samym realizuje ideę innowacyjności w LUMINIE.

źródło i zdjęcia: Archipelag