Warto mieć energooszczędną elewację
Termomodernizacja pozwala również na poprawę estetyki samych obiektów. Ważne jest, aby zastosowany system zapewniał należytą trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Niestety, powszechne są przypadki spadania elewacji w wyniku zastosowania materiałów niskiej jakości. Taka katastrofa to nie tylko strata finansowa, lecz także zagrożenie dla życia ludzkiego. Dlatego właśnie inżynierowie firmy EJOT stworzyli nową generację łączników - ejotherm STR U.
Zaawansowana grupa łączników ejotherm z zagłębianym sposobem mocowania, objętych Europejskimi Aprobatami Technicznymi, to pełny program produktów do zamocowań termoizolacji na fasadach w systemach dociepleń. Jest to jedyny w swoim rodzaju system mocowania termoizolacji na fasadzie, którego zastosowanie niesie za sobą ogromne korzyści. Zapewnia energooszczędną elewację.
W procesie mocowania izolacji niezmiernie istotną rolę odgrywają łączniki mechaniczne. To one zapewniają, że system ociepleń przytwierdzony jest do elewacji budynku. Najistotniejszą zaletą ejotherm STR U jest zasada- 100% kontroli poprawności zakotwienia. Umożliwia to sprawdzenie w warunkach prowadzenia budowy, czy łącznik został prawidłowo osadzony. Jest to istotne, ponieważ od prawidłowości zamocowania łącznika zależy przenoszenie wymaganych obciążeń. Kolejną ważną zaletą łącznika ejotherm STR U jest wprowadzanie siły docisku materiału izolacyjnego do podłoża, co powoduje zwiększenie przyczepności kleju do elewacji. Dzięki tym cechom ejotherm STR U gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo.
Najbardziej uniwersalny łącznik - ejotherm STR U - przeznaczony jest do mocowania styropianu oraz wełny mineralnej na wszystkich podłożach budowlanych. Strefa zakotwienia wynosi jedynie 25 mm (dla podłoży gazobetonowych 65 mm), dzięki czemu łączniki są krótsze w stosunku do tradycyjnych rozwiązań dostępnych na rynku o ok. 45 mm. Jednocześnie zapewnione jest bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, również na słabo nośnych podłożach.
Zastosowanie łącznika STR U eliminuje - oprócz tzw. "efektu biedronki" - możliwość powstawania mostków termicznych w miejscu mocowania. Łączniki są zagłębiane w materiale izolacyjnym, a następnie zakrywane zaślepką z materiału izolacyjnego (EPS lub MW). W ten sposób powstaje zawsze równa i jednolita powierzchnia modernizowanej elewacji, pozbawiona pęknięć i zarysowań.
Zastosowanie ejotherm STR U to oszczędność dla wykonawcy w postaci zmniejszonych nakładów pracy oraz materiałów dzięki całkowitemu wyeliminowaniu procesu szpachlowania łączników oraz możliwości bezpośredniego przejścia do etapu nakładania warstwy zbrojącej. Cały proces odbywa się bez użycia specjalistycznych narzędzi i materiałów. Technologia STR U zapewnia w końcowym efekcie nie tylki równomierne nałożenie tynku zewnętrznego, ale także daje energooszczędną elewację.
Montaż łączników STR U polega na:
- wywierceniu otworu wiertłem o średnicy 8 mm;
- włożeniu łącznika;
- wkręceniu śruby - strefa rozporowa ulega rozparciu i jednocześnie następuje kompensacja środkowej części trzpienia łącznika z zagłębieniem się talerzyka łącznika w materiał izolacyjny. Zagłębienie łącznika w materiale jest potwierdzeniem działania zasady STR. Z kolei brak zagłębienia łącznika oznacza nieprawidłowy montaż. Łącznik nie jest poprawnie osadzony;
- zakryciu gniazda poprawnie osadzonego łącznika poprzez założenie zaślepki STR.
Wkręcana śruba łącznika zapewnia wysoką skuteczność i bezpieczeństwo mocowania. Szybkość i prostota montażu to bezsprzeczne zalety rozwiązania ejotherm STR U.
W przypadku rozwiązania ejotherm STR U nie ma znaczenia, na jakim podłożu układana jest termoizolacja, ponieważ łączniki te mogą być mocowane na wszystkich typach podłoży budowlanych. Jednocześnie, zawsze przy minimalnej głębokości zakotwienia oraz zawsze przy 8 mm średnicy łącznika, gwarantowane jest przenoszenie dużych obciążeń.
W dobie optymalizacji procesów oraz nieustannie rosnących kosztów pracy ejotherm STR U zapewnia, iż zamocowana termoizolacja będzie stanowić bezpieczny i trwały oraz ekonomiczny element inwestycji, zgodnie z dewizą: jakość w górę, koszty łączne systemu w dół.
źródło i zdjęcie: www.ejot.pl