Czy montaż okien wpływa na ich efektywność energetyczną?

Czy montaż okien wpływa na ich efektywność energetyczną?

Przy wyborze stolarki okiennej zwracamy uwagę na jej parametry techniczne, by skutecznie chroniła nas przed zimnem i wilgocią. Pamiętajmy jednak, że o jej efektywności decyduje także prawidłowy montaż. Nawet najlepsze okno energooszczędne traci na jakości, jeżeli zostanie niewłaściwie osadzone.

W Polsce najbardziej powszechny jest montaż okien, który opiera się na stosowaniu pianki i silikonu. Metoda ta często wiąże się z powstaniem tzw. mostków termicznych (punkty ścian zewnętrznych przepuszczające ciepło). Ich konsekwencją są zwiększone wydatki na energię, a także zawilgocenie izolacji oraz pojawienie się szkodliwego dla zdrowia zagrzybienia. Doskonałą alternatywą tradycyjnej techniki instalacji okien jest ciepły montaż.

Ciepły montaż to technologia, która zapewnia trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc połączenia okien z murem. Opiera się na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach, stąd też jego zamienna nazwa - montaż trójwarstwowy. Warstwa zewnętrzna - paroprzepuszczalna, chroni przed wpływem czynników atmosferycznych i zapewnia szczelne zabezpieczenie przed wodą opadową umożliwiając jednocześnie  dyfuzję pary wodnej. Wykorzystuje się do niej elastyczną folię paroprzepuszczalną oraz poliuretanową taśmę uszczelniającą. Środkową warstwę między ościeżnicą okna, a ścianą wypełnia się materiałem termoizolacyjnym. Do utworzenia wewnętrznej warstwy potrzebna jest folia paroszczelna wykonana z folii aluminiowej wzmocnionej włókniną. Mocuje się ją za pomocą taśmy butylowej (do ścian) oraz taśmy samoprzylepnej (do ościeżnic). Warstwa ta sprawia, że pomieszczenie jest niemal hermetyczne. Współdziałanie wszystkich trzech warstw zgodnie z zasadą szczelności ?szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz? gwarantuje trwałe i szczelne osadzenie stolarki, mówi Augustyn Zioło, ekspert z firmy Stolbud Włoszczowa.

Ciepły montaż okien eliminuje powstawanie mostków termicznych, zabezpiecza izolację przed działaniem czynników zewnętrznych i wilgocią, a także zapewnia stałą wentylację. Jest zalecany w szczególności przy montażu stolarki energooszczędnej, takiej jak okno Capital firmy Stolbud Włoszczowa, które posiada wysoki parametr izolacyjności termicznej Uw=0,68 W/m2K. Dbając o właściwą technologię osadzenia okna w ścianie, możemy być pewni, że w pełni zachowa ono swoje właściwości. Warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnej ekipy monterskiej, która ma bogate doświadczenie i bazuje na nowych technologiach.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: Stolbud Włoszczowa