Zabezpieczenia instalacji grzewczej
Naczynie wzbiorcze może być otwarte, czyli mające połączenie z atmosferą, lub zamknięte (przeponowe), będące zamkniętym zbiornikiem, przedzielonym elastyczną przegrodą - po jednej jej stronie jest woda, po drugiej zaś ?poduszka? gazowa mogąca swobodnie zmieniać swą objętość.
Naczynia zamknięte stosuje się od dawna w instalacjach z kotłami gazowymi i olejowymi, a naczynia otwarte zabezpieczają kotły na paliwa stałe. Zabezpieczenie instalacji grzewczej naczyniem otwartym jest pewne, bo w układzie zabezpieczającym nie ma elementów, które mogłyby się zepsuć, jednak ma następujące wady:
- kontakt wody grzejnej z powietrzem zwiększa niebezpieczeństwo korozji elementów instalacji; można temu przeciwdziałać przez stosowanie tzw. inhibitorów korozji - substancji chemicznych rozpuszczanych w wodzie grzejnej;
- producenci najpopularniejszych grzejników stalowych nie dają na nie gwarancji, jeśli pracują w układzie otwartym. W instalacjach otwartych dobrze sprawdzają się zaś grzejniki żeliwne, a także aluminiowe.
Instalacja podzielona na dwa obiegi - zamknięty grzejnikowy i otwarty kotłowy. Konieczne są w niej dwa naczynia wzbiorcze |
W roku 2009 zmieniono przepisy dotyczące instalacji grzewczej z kotłami na paliwa stałe, dopuszczając zabezpieczanie ich zamkniętymi naczyniami wzbiorczymi. Jednak musza być przy tym spełnione następujące warunki:
- kocioł jest wyposażony w urządzenia do odbioru nadmiaru ciepła, które zapobiegają przegrzaniu i niebezpiecznemu wzrostowi ciśnienia wody. W małych kotłach takim urządzeniem jest umieszczona w części wodnej kotła wężownica, przez którą w razie wzrostu temperatury przepływa zimna woda wodociągowa, która trafia następnie do kanalizacji.
- woda w domu musi więc pochodzić z wodociągu, a nie z własnego ujęcia, inaczej brak prądu mógłby spowodować przegrzanie kotła, bo kiedy wskutek braku prądu wyłączy się pompa c.o., obieg wody ustanie i ciepło nie będzie odbierane przez grzejniki, nie będzie też pracował zestaw hydroforowy zapewniający przepływ wody w instalacji domowej - w tym także chłodzenie kotła.
Mieszana instalacja dwubiegowa
Alternatywą jest zastosowanie wymiennika ciepła oddzielającego kocioł od grzejników. Obieg wody jest wówczas rozdzielony na dwa - otwarty kotłowy i zamknięty grzejnikowy. Woda w nich się nie miesza, dochodzi jedynie do przekazania ciepła poprzez wymiennik.
opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcie: Junkers