Nasady kominowe - na problemy z ciągiem

Bardzo częstym problemem jest zła praca kotła spowodowana zbyt słabym ciągiem kominowym. W domach jednorodzinnych to dość częste, bo kominy w nich są niskie, nierzadko też mają zbyt małą powierzchnię przekroju kanału dymowego.

Zanim kupimy kocioł, mistrz kominiarski powinien sprawdzić parametry naszego komina, zaś wymagany ciąg kominowy jest zawsze określony w dokumentacji technicznej kotła. Złe dobranie parametrów komina i kotła spowoduje, że nie będzie on osiągał parametrów deklarowanych przez producenta. Kocioł, który miał być ekologiczny i ekonomiczny, wcale taki nie jest, a użytkownik obarcza winą wytwórcę urządzenia. Szczególnie jeśli wymienił stary, zwykle mniej wymagający pod tym względem, stary kocioł na nowy.

Na szczęście są dostępne urządzenia, które poprawiają zbyt słaby ciąg kominowy. Czasem wystarczy dobrze dobrana nasada kominowa, jednak częściej konieczne
jest wspomożenie ciągu za pomocą wentylatora. Takie urządzenia występują jako montowane u wylotu komina lub w czopuchu (element łączący kocioł i komin)
kotła. Działają jako tzw. hybrydowe - gdy naturalny ciąg jest wystarczający ,wentylator nie hamuje przepływu spalin, gdy zaś ciąg jest zbyt słaby (np. w czasie rozpalania), włącza się wentylator.

Znaną przypadłością wentylacji grawitacyjnej jest z kolei to, że jej działanie jest trudno przewidywalne - raz może być właściwe, ale innym razem, gdy temperatura w domu i na zewnątrz się wyrówna, przestaje działać.

Rozwiązaniem są hybrydowe nasady wentylacyjne, podobne do opisanych wyżej. Hybrydowa nasada kominowa pozwala zawsze uzyskać ciąg wymagany
przez kocioł

opr.: Redakcja
zdjęcie: Darco