Energia ze źródeł odnawialnych dla przeciętnego Kowalskiego

Energia ze źródeł odnawialnych dla przeciętnego Kowalskiego

Czy Polacy wykorzystują potencjał rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych? Czy przeciętny Kowalski wie, gdzie szukać informacji na temat kolektorów słonecznych lub pomp ciepła? W co najlepiej zainwestować, aby zyskał na tym nasz domowy budżet? Na te i na wiele innych pytań inwestorzy budujący swe domy, coraz częściej szukają odpowiedzi. Skłania ich do tego świadomość ekologiczna.

Jakie są źródła energii odnawianej i które z nich są najlepszym rozwiązaniem dla naszych domów?

Tak, naprawdę w Polsce mamy do czynienia ze wszystkimi źródłami energii odnawianej. Począwszy od energetyki wiatrowej, biomasy, biogazu, słońca poprzez pompy ciepła, czy geotermię. Najbardziej popularna jest energia wiatrowa, która rozwija się szczególnie dynamicznie od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ma ona jednak zastosowanie głównie w użytku komercyjnym, a nie przydomowych instalacjach.

Tutaj, od pewnego czasu coraz bardziej popularne stają się kolektory słoneczne. Polacy coraz częściej decydują się na tego typu rozwiązania, ponieważ zyskali możliwość otrzymania środków na dofinansowanie tego typu urządzeń. Zalet tego typu inwestycji jest kilka. Przede wszystkim energia słoneczna, jest powszechnie dostępnym, całkowicie czystym i najbardziej naturalnym z dostępnych źródeł energii. Najefektywniej może być wykorzystana lokalnie, zaspokajając zapotrzebowanie na ciepłą wodę i ciepło. Dużą zaletą jest także łatwa adaptacja w warunkach domowych.

Jakie są koszty instalacji kolektorów słonecznych i pomp ciepła?

Dla typowego domku jednorodzinnego, koszt instalacji kolektorów słonecznych, to kilka tysięcy złotych, w zależności od wielkości i zapotrzebowania na ciepło od 3 tyś zł. Jeśli chodzi o inne urządzenia, które możemy zainstalować we własnych domach, warto wspomnieć o pompach ciepła - w tym przypadku koszt takiej instalacji to około 30-40 tyś. złotych. Co ważne, wydajność pomp ciepła i ich żywotność jest bardzo wysoka. Mogą one zarówno ogrzewać zimą i chłodzić latem.

Skąd można zdobyć pieniądze na ekologiczne inwestycje?

Jeśli chodzi o odbiorców indywidualnych, na pewno źródłem finansowania mogą być Regionalne Programy Operacyjne. Tam można znaleźć wiele informacji na temat naboru wniosków i dokumentów, jakie należy złożyć by ubiegać się o dofinansowanie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

źródło: www.kongresgreenpower.pl
zdjęcie: Adrian Jabłoński