Jak pozbyć się spalin?
Przewody powietrzno-spalinowe wyprowadzone przez ścianę, pozwalają zrezygnować z komina, a to oznacza mniejsze koszty i często także mniej kłopotów z wykonawstwem. Szczególnie docenią to właściciele remontowanych domów.
Stosowanie takich przewodów wiąże się jednak z ograniczeniami:
- budynek musi być wolnostojący - eliminuje to zabudowę bliźniaczą i szeregową;
- są dopuszczalne tylko w przypadku kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania;
- moc kotła nie może przekroczyć 21 kW;
- wylot kanału musi znaleźć się na odpowiedniej wysokości i w określonej odległości od chodnika, drogi, miejsca wypoczynku czy zabaw dla dzieci;
- substancje zawarte w spalinach z czasem niszczą elewację.
Kominy wyprowadzone ponad dach są droższe i trudniejsze w budowie.
Kominy mogą być:
- tradycyjne murowane z wkładem ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. W ten sposób w remontowanych domach często wykorzystuje się istniejący komin;
- prefabrykowane ceramiczne lub stalowe umieszczone wewnątrz domu;
- prefabrykowane ceramiczne lub stalowe umieszczone na zewnątrz.
- kominy będące w istocie systemami powietrzno-spalinowymi. Spaliny są odprowadzane przez stalowy wkład umieszczony w obudowie np. z lekkiego betonu, a z przestrzeni pomiędzy wkładem a obudową czerpane jest powietrze do spalania.
Uwaga! Polskie prawo jest bardzo niejasne w kwestii możliwości stosowania kanałów spalinowych z tworzyw sztucznych. Ponadto wielu kominiarzy podkreśla ich słabą wytrzymałość, praktycznie uniemożliwiającą czyszczenie, a zgodnie z prawem powinny być czyszczone dwa razy w roku.
opr.: Redakcja
Dodano: