Proekologiczna rekuperacja - inwestycja, która zdrowo się opłaca

Proekologiczna rekuperacja - inwestycja, która zdrowo się opłaca

Dla inwestorów, którzy cenią nowoczesne i energooszczędne rozwiązania wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest bezcennym rozwiązaniem  -  pozwala na obniżenie strat energii, odzyskuje już wyprodukowane ciepło, a ponadto zapewnia pełną kontrolę ilości świeżego powietrza w budynku.

Co to jest rekuperator?

Centralną częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła. Jego działanie polega na przekazywaniu energii z jednego medium do innego. W przypadku rekuperatora dochodzi do przekazania energii cieplnej z powietrza wywiewanego z budynku do powietrza świeżego, nawiewanego do pomieszczeń, informują eksperci z firmy Rekuperatory.pl.

Wentylacja mechaniczna z  rekuperacją jest jednym z innowacyjnych rozwiązań, które zastosowano w wysoko energooszczędnym projekcie LUMINA HOUSE, Pracowni Projektowej Archipelag. System wentylacji w LUMINIE  (projekt i montaż) przygotowała firma Rekuperatory.pl, partner nowoczesności. Wykorzystano w nim centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła AERIS 550 LUXE VV, która nie dopuszcza do strat energii i utrzymuje optymalny mikroklimat wnętrza w całym domu.

Jak działa rekuperacja?

Świeże, chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej, ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku, a następnie nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia, czy gabinet. Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega praktycznie bezgłośnie (poziom głośności rekuperatora AERIS 550 LUXE VV wynosi od 39 dB (A) i z minimalnym zużyciem energii (od 13 W), informują inżynierowie z firmy Rekuperatory.pl.

Zalety rekuperacji w domu jednorodzinnym:

  • niższe  koszty ogrzewania domu;
  • optymalny komfort klimatyczny  w całym domu przez cały rok;
  • likwidacja nadmiernej wilgoci, eliminacja zaparowanych szyb w oknach;
  • filtracja pyłów i alergenów;
  • ograniczenie hałasu z zewnątrz;
  • zapobieganie powstawaniu grzybów i pleśni;
  • możliwość obniżenia temperatury powietrza nawiewanego w lecie (by-pass, wymiennik gruntowy);
  • szybkie usuwanie przykrych zapachów (dym z papierosów, gotowanie);
  • latem - brak owadów latających w domu;
  • brak przeciągów.

Kiedy i dlaczego warto wybrać rekuperację?

Eksperci zalecają zaprojektowanie systemu rekuperacji (lub systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) już na etapie projektowania domu  -  jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych:  im szybciej, tym lepiej. Pozwoli to na znaczne oszczędności  (rezygnacja np. z kominów do wentylacji grawitacyjnej, mniejsze koszty związane np. z przekuwaniem lub wierceniem otworów wiertnicą), a dzięki temu na znaczne obniżenie realnych kosztów inwestycji, radzi mgr inż. Mateusz Marciniak z firmy Rekuperatory.pl.

Jak zgodnie twierdzą specjaliści - bez systemu wentylacyjnego opartego na rekuperatorze, budynku nie można nazwać energooszczędnym. Jest to najbardziej efektywny i ekonomiczny rodzaj wentylacji.

System wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest dostępny do wszystkich projektów z oferty Pracowni Projektowej Archipelag. Każdy inwestor, który ceni nowoczesne rozwiązania, będzie usatysfakcjonowany wyborem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dodatkowych informacji oraz odpowiedzi na pytania techniczne udzielają eksperci z firmy Rekuperatory.pl oraz architekci z Pracowni Projektowej Archipelag.

źródło: Archipelag, Rekuperatory.pl
zdjęcie: Archipelag