Zapłakane okna, czyli dlaczego szyby parują

Zapłakane okna, czyli dlaczego szyby parują

Co roku w okresie zimowo-wiosennym cierpliwie i mozolnie wycieramy skraplającą się wodę i naiwnie liczymy, że problem sam się rozwiąże. Dlaczego tak naprawdę szyby parują i jak sobie z tym zjawiskiem poradzić?

Parowanie szyb nie  świadczy o wadzie szyby czy okna. Jest to naturalne zjawisko związane z dużą wilgotnością powietrza, a także z dużymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Kondensacja pary na szybach występuje wówczas, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur wewnątrz - zewnątrz wynoszącej 20°. Ma to miejsce często w świeżo wybudowanych i od razu zamieszkałych budynkach, mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Dodaje również, że powstawanie pary na szybach okiennych jest związane z kilkoma czynnikami. Najczęstszą przyczyną "pocenia" się okien jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach, w których zamontowane są nowe okna. Nadmiar wilgoci powinien być bowiem systematycznie odprowadzony z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji.

Kiedy wentylacja szwankuje dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym do podnoszenia temperatury kondensacji pary wodnej. Zdarza się również, że wilgoć pojawia się tylko miejscowo, w postaci plam na wewnętrznych powierzchniach szpalt okiennych, które w okresie zimowym mogą nawet pokrywać się szronem. Wówczas mamy do czynienia z tzw. mostkiem termicznym (miejscem, w którym dochodzi do zwiększonego, w porównaniu z sąsiadującymi obszarami oddawania ciepła), który zazwyczaj jest spowodowany przerwaniem warstwy izolacyjnej połączenia okna ze ścianą lub przerwaniem warstwy materiału użytego do ocieplania domu, mówi Izabela Tryba.

Systematyczne wietrzenie pomieszczeń oraz zadbanie o odpowiednią wentylację pomoże w zapobieganiu kondensacji pary i tym samym ułatwi uporanie się z problemem parowania szyb.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: Oknoplus