Termomodernizacja domu to ciepło i oszczędność pieniędzy

Termomodernizacja domu to ciepło i oszczędność pieniędzy

Termomodernizacja gwarantuje ciepły dom na wiele lat oraz kilka tysięcy oszczędności rocznie na ogrzewaniu. Im zimniej, tym wydatki na ogrzewanie są wyższe. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplanego domu stanowią ponad 50% wszystkich kosztów eksploatacji budynku.

Tegoroczna zima na pewno odbije się na portfelach właścicieli nieocieplonych domów. Straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Koszty związane z utrzymaniem właściwej temperatury w domowych pomieszczeniach można jednak znacząco obniżyć przeprowadzając termomodernizacje domu. Warto już teraz zacząć ją planować, by po jej wykonaniu jeszcze w tym roku cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Od lat jednym z najbardziej popularnych i ekonomicznych materiałów izolacyjnych jest styropian. Ważne by był sprawdzony, najlepiej od markowego producenta, bo tylko on gwarantuje jakość wykonanej nim izolacji. Styropian nie wyeliminuje oczywiście wszystkich kosztów, jakie musimy ponieść, by ogrzać dom zimą. Jest to jednak izolacja, która znacznie zmniejsza zużycie energii w stosunku do nieocieplanego domu lub ocieplonego tylko cienką warstwą izolatora.

Ocieplając dom 12 -centymetrową warstwą styropianu w czarne kropki można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Wydatek zwraca się szybko, daje znaczącą sumę zaoszczędzonych pieniędzy, a komfort ciepłego domu jest bezcenny bo od niego zależy nasze zdrowie i samopoczucie.

Termomodernizacja domu oraz budowa nowego, energooszczędnego budynku może zredukować straty energii w budownictwie aż o połowę.  Ponad 80 proc. budynków w Polsce wybudowano w sposób nie pozwalający na racjonalne zarządzanie energią. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku i również wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

źródło: NAPE
zdjęcie: www.mepia.pl