Jaki wybrać kocioł na paliwo stałe?
Kotły na węgiel ze spalaniem górnym (2-5 tys. zł)
Są proste i tanie, czas pracy na jednym załadunku wynosi 8-10 godzin, a sprawność takich kotłów dochodzi do 75%, chociaż spada znacznie, gdy kocioł pracuje z mocą mniejszą niż nominalna. Pamiętajmy, że kupując kocioł ze spalaniem górnym, będziemy musieli kilka razy na dobę uzupełniać paliwo i codziennie go rozpalać.
Kotły na węgiel ze spalaniem dolnym (4-10 tys. zł)
Są nowocześniejsze, a przez to i droższe, ale dodatkowe wydatki na taki kocioł zwracają się zwykle po kilku sezonach grzewczych, ponieważ zużywa on mniej paliwa. W kotłach pali się tylko niewielka część załadowanego paliwa w dolnej części komory zasypowej. Sprawność kotłów z dolnym spalaniem jest wyższa niż kotłów ze spalaniem górnym i dłuższe są przerwy między kolejnymi załadunkami paliwa: mogą wynosić nawet 18 godzin.
Kotły na miał węglowy (7-10 tys. zł)
To szczególny rodzaj kotłów węglowych. Mają kanały doprowadzające powietrze w głąb objętości paliwa, ponieważ bez tego miał nie mógłby się palić. A w danym momencie pali się tylko niewielka jego część. Dzięki temu paliwo można uzupełniać w większych odstępach czasu i lepiej kontrolować spalanie. Sprawność takich kotłów wynosi przeciętnie 60-70%.
Kotły retortowe (7-15 tys. zł)
Przeznaczone są głównie do spalania groszku węglowego i peletów. Niektóre takie kotły mogą spalać nawet trociny, zrębki drzewne i ziarna zbóż. Paliwo w zasobniku uzupełnia się co kilka lub kilkanaście dni, zależnie od jego wielkości. Intensywność spalania jest regulowana dopływem powietrza oraz ilością podawanego paliwa.
Kotły na słomę (7-12 tys. zł)
Są przeznaczone zwykle tylko do tego jednego paliwa, ale czasem można w nich również spalać drewno. Kotły na słomę zazwyczaj nie są produkowane w wersji z podajnikiem. Dzięki temu, że mają dużą pojemność, paliwo można uzupełniać co kilkanaście godzin.
Kotły zgazowujące (4,5-9,5 tys. zł)
Zazwyczaj są przystosowane do spalania wyłącznie drewna. Mają wysoką sprawność - około 85%, a spalanie jednego załadunku drewna trwa od kilku do kilkunastu godzin. Proces spalania przebiega od góry do dołu. Odbywa się w oddzielnych strefach kotła i składa się z kilku etapów.
opr.: Redakcja