Z rekuperacją zaoszczędzisz na kosztach ogrzewania mieszkania

Z rekuperacją zaoszczędzisz na kosztach ogrzewania mieszkania

Rekuperacja, czyli system wentylacji nawiewno-wywiewnej z centralą odzyskującą ciepło, to kompromis pomiędzy oszczędzaniem energii a właściwą wentylacją pomieszczeń. System zapewnia wymianę ciepła pomiędzy powietrzem usuwanym a powietrzem świeżym, eliminując straty ciepła.

Wentylacja a straty ciepła

Wysokie koszty energii mobilizują wszystkich do jej oszczędzania. Dlatego warto wiedzieć, że straty ciepła zimą w dużym stopniu są powodowane przez wentylację. Wraz z powietrzem usuwanym z pomieszczeń tracimy także ciepło. Na wentylację może przypadać od 30 do 60 % wszystkich strat. W starych domach, w których znaczna część ciepła uciekała przez zimne przegrody, straty wentylacyjne stanowiły mniejszy udział w całości.

Im ściany, dach i okna są cieplejsze, tym rola strat wentylacyjnych w całym bilansie energetycznym rośnie. Często jest to więc powodem nadmiernego uszczelniania budynku, co ma doprowadzić do zmniejszenia intensywności jego wentylowania. W efekcie znacznie pogarsza się jakość powietrza w pomieszczeniach, a przede wszystkim nadmiernie wzrasta wilgotność powietrza sprzyjająca rozwojowi grzybów i pleśni.

Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania mieszkania?

Rozsądne jest znalezienie kompromisu pomiędzy oszczędzaniem energii a właściwą wentylacją pomieszczeń. O taki kompromis trudno, gdy dom jest wentylowany w sposób naturalny. Możliwości są ograniczone. Rozwiązaniem jest zastosowanie systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z centralą wentylacyjną (rekuperatorem) odzyskującą ciepło.

System wentylacji nawiewno-wywiewnej odróżnia się od systemu wywiewnego tym, że wentylatory nie tylko usuwają powietrze z budynku, ale również w jego miejsce dostarczają świeże powietrze zewnętrzne. Powietrze jest czerpane z zewnątrz i systemem kanałów wentylacyjnych dostarczane do pokoi. Inne kanały, wywiewne, usuwają zanieczyszczone powietrze z kuchni, toalet, łazienki i garderoby, a więc zgodnie z zasadami wentylacji budynku.

System wentylacji nawiewno-wywiewnej pozwala na zachowanie pełnej kontroli nad wymianą powietrza. Ma to duże znaczenie nie tylko ze względu na jakość powietrza lecz również dla ograniczania strat ciepła poprzez wentylację. System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej daje możliwość odzyskania znacznej ilości ciepła z powietrza usuwanego z budynku.

Głównym elementem systemu jest centrala wentylacyjna. Centrala składa się z wentylatorów i wymiennika ciepła, popularnie jest nazywana rekuperatorem. Zasilane energią elektryczną rekuperatory pozwalają odzyskać przeciętnie 50-80% ciepła z powietrza usuwanego z budynku. Energię odzyskuje się ogrzewając chłodne powietrze czerpane z zewnątrz ciepłem z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Dzięki temu powietrze doprowadzane do pomieszczenia nie wychładza go zbyt intensywnie, a tym samym potrzeba mniej energii na podtrzymanie temperatury. Rekuperatory są konstruowane w taki sposób, że zużyte, usuwane powietrze nie miesza się ze świeżym,
zasysanym do budynku.

Rekuperacja - komfort i zdrowie

Rekuperacja nie tylko powoduje odzysk ciepła, ale ma także wiele innych zalet: gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza, oszczędza energię cieplną zużytą do ogrzewania, eliminuje hałas i przeciągi, pozwala na zmniejszenie wilgotności powietrza wewnątrz domu i skuteczne usunięcie nieprzyjemnych zapachów, dwutlenku węgla, pary wodnej, kurzu i wielu innych substancji chemicznych wydzielanych z materiałów budowlanych czy wyposażenia wnętrz, zapobiega rozwojowi toksycznych grzybów i pleśni, filtruje powietrze i likwiduje problemy alergiczne dróg oddechowych.

Rekuperacja pozwala na zachowanie pełnej kontroli nad wymianą powietrza - zarówno nad jego jakością, jak i ilością, gwarantując komfort, zdrowie i energooszczędność domu.

źródło i zdjęcie: www.ozzone.pl