Jakie błędy najczęściej popełniają wykonawcy przy planowaniu instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem?
Instalacja bez projektu
Skutkiem nieprecyzyjnych obliczeń lub budowania instalacji w ogóle bez projektu może być dobranie rekuperatora o niewłaściwej mocy. Jeśli moc będzie za mała, wymiana powietrza będzie niewystarczająca, a jeśli zbyt duża ? urządzenie będzie droższe i będzie zużywało więcej energii elektrycznej.
Montaż niezgodny z projektem
Zmiany średnic i sposobu rozprowadzenia przewodów mogą spowodować zwiększenie oporów przepływu powietrza, a to może sprawić, że dobrany przez projektanta rekuperator okaże się nieodpowiedni.
Niestaranne wykonanie i nieszczelne połączenie elementów przewodów wentylacyjnych
Szczególnie łatwo ulegają uszkodzeniom elastyczne przewody z folii aluminiowej, dlatego zalecane jest stosowanie sztywnych przewodów z blach stalowych lub twardego styropianu będącego zarazem izolacją termiczną.
Użycie elastycznych przewodów w całej instalacji
Opory przepływu są w takich przewodach większe niż w sztywnych rurach o gładkiej powierzchni wewnętrznej i mogą przez to powodować nawet kilkakrotny spadek wydajności pracy rekuperatora.
Brak izolacji termicznej przewodów
Brak ocieplenia przewodów wentylacyjnych może powodować zmniejszenie sprawności odzysku ciepła oraz wykraplanie się w przewodach pary wodnej pochodzącej z ochłodzonego powietrza. Jeśli kondensat ten nie będzie mógł odpływać z przewodów, będzie się w nich gromadzić, utrudniając przepływ powietrza albo będzie wyciekać w miejscach łączenia przewodów i w ten sposób utworzy zacieki lub zaleje pomieszczenie.
Niezapewnienie swobodnego przepływu powietrza między pomieszczeniami
Powietrze powinno swobodnie przepływać do wszystkich pomieszczeń, zatem drzwi wewnętrzne nie mogą być szczelne: we wszystkich wskazanych przez projektanta powinno się wykonać odpowiednie otwory lub zamontować kratki wentylacyjne.
opr.: Redakcja