Zautomatyzowanie systemu grzewczego
Zapotrzebowanie na ciepło w domu zmienia się wraz z pogodą, porą dnia i roku. Zależy również od trybu życia mieszkańców. Jednak dzięki zautomatyzowaniu systemu ogrzewania można dostosować wydajność kotła do chwilowego zapotrzebowania na ciepło i ograniczyć ilość spalanego opału.
Wystarczy termostat wbudowany w kocioł, który będzie włączał palnik, gdy temperatura wody w instalacji spadnie poniżej ustalonego poziomu. Termostat może być połączony dodatkowo z czujnikami:
- z pokojowym czujnikiem temperatury umieszczonym w reprezentatywnym pomieszczeniu i sterującym pracą kotła w sposób ciągły według panującej w domu temperatury;
- z czujnikiem pogodowym reagującym na zmiany temperatury na zewnątrz domu, który w odniesieniu do niej dostosowuje moc kotła. Dzięki takiemu rozwiązaniu system grzewczy szybciej reaguje na zmiany dobowe temperatury.
Rozbudowane systemy automatyki są szczególnie zalecane w nowoczesnych domach energooszczędnych, w których współpracuje wiele różnych systemów i urządzeń: ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła, kolektory słoneczne itp.
opr.: Redakcja
Dodano: