Włącz energooszczędne oświetlenie i płać niższe rachunki za prąd

Włącz energooszczędne oświetlenie i płać niższe rachunki za prąd

W okresie jesienno zimowym znacznie wzrasta pobór energii elektrycznej. Więcej korzystamy ze światła, do łask często wracają piecyki elektryczne i farelki, dodatkowo sprzęt RTV i AGD - wszystko to może sprawić, że rachunek za prąd nie będzie należał do najniższych.

Jak więc chronić swój budżet domowy przed niepotrzebnymi wydatkami. Jednym ze sposobów jest zmniejszenie kosztów ponoszonych na światło. Nowoczesne świetlówki i halogeny firmy OSRAM pozwolą korzystać z oświetlenia jak do tej pory i cieszyć się nową jego jakością. Co najważniejsze za wszystko zapłacimy mniej niż dotychczas.

Zamiana energochłonnych i mało wydajnych żarówek na nowoczesne energooszczędne oświetlenie takie jak halogeny i świetlówki kompaktowe przyniesie oszczędności. Według dr inż. Andrzeja Wiśniewskiego, specjalisty ds. technicznych firmy OSRAM, klienci oczekują coraz wyższej jakości produktów i częściej zwracają uwagę na energooszczędność.

Trend "eko" coraz mocnej zaznacza się na rynku. Firma OSRAM stworzyła linię produktów HALOGEN ECO oraz nową generację świetlówek kompaktowych, które oprócz wysokich parametrów technicznych charakteryzują się małym poborem mocy. Halogeny pozwolą zaoszczędzić 30 procent energii, zaś świetlówki kompaktowe (np. OSRAM DULUX SUPERSTAR) zużywają aż 80 procent mniej prądu w porównaniu ze zwykłą żarówką.

Zmiana tradycyjnych źródeł światła na oświetlenie energooszczędne ma zatem przełożenie na środowisko naturalne i ilość złotówek, które zostaną w naszym portfelu, mówi Andrzej Wiśniewski. Konsumenci dokonując zakupów często kierują się ceną i ze sklepowej półki biorą tańszy produkt, w rezultacie jednak płacą więcej.

Po pierwsze dlatego, że tradycyjna żarówka to "pożeracz energii", po drugie często musimy je wymieniać. Przypomnijmy sobie, ile razy po krótkim czasie użycia zmuszeni byliśmy wymienić żarówkę? Ile razy zupełnie nowa się przepaliła? Nowoczesne oświetlenie energooszczędne eliminuje te problemy.

Zakup odpowiedniego pod względem jakości, stopnia pobierania energii i trwałości oświetlenia, każdego roku pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Dzieje się tak dlatego, że sprzęt oświetleniowy nowej generacji odznacza się zdecydowanie lepszymi parametrami jakościowymi niż tradycyjne żarówki. Dla porównania - trwałość świetlówek kompaktowych firmy OSRAM wynosi od 6 do 20 lat, dodaje inż. Wiśniewski.

Inwestujemy zatem w jedno oświetlenie, które będzie nam towarzyszyć przez długie lata. Więcej wydamy na początku, jednak poniesiony nakład finansowy zwraca się już w pierwszym roku użytkowania.

Ile możemy zaoszczędzić przełączając się na eko oświetlenie?

Weźmy pod uwagę oświetlenie jednego pokoju naszego mieszkania, zakładając że używamy 1000 godzin energii rocznie, a koszt jednej KWh to 0,43 gr.

 • Obliczenia dla salonu:
  Z1 oświetlenie górne (żyrandol) - cztery żarówki E27 60W (zastępujemy OSRAM DULUXSTAR Mini Globe 11 W) - oszczędność = 84,28 zł.
  Z2 lampa stojąca - jedna żarówka E27 100 W (zastępujemy HALOGEN ENERGY SAVER CLASSIC A 70 W) - oszczędność = 12,9 zł.
  Z3 / mała lampka - jedna żarówka E27 60 W (zastępujemy OSRAM DULUX SUPERSTAR Micro Twist 11 W) - oszczędność = 21,07 zł.

Moc w zwykłych żarówkach: 240+100+60 = 400W, natomiast w energooszczędnych źródłach światła jedynie 125W, co daje nam w rezultacie o 275W mniej. Przy zużyciu 1000 godzin energii zostaje nam 118 złotych w portfelu rocznie.

 • Wyliczenia dla pozostałych pomieszczeń dają nam potencjalne oszczędności:
  Kuchnia: 73 zł.
  Sypialnia: 60 zł.
  Pokój dziecięcy: 40 zł.
  Łazienka: 25 zł
  Przedpokój: 35 zł.

Zatem przy korzystaniu z energooszczędnego oświetlenia oszczędności w poborze prądu rocznie wynoszą 351 zł.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: OSRAM