Pompa ciepła - Koszty inwestycji i eksploatacji

W Polsce co trzeci inwestor budujący własny dom poważnie rozważa zastosowanie pompy ciepła.

Ostatecznie decyduje się na to rozwiązanie co trzydziesty (w roku 2008 zainstalowano w Polsce ok. 4000 pomp ciepła). Większość obaw tych, którzy ostatecznie nie zdecydowali się na zastosowanie pompy ciepła, wynika z niewiedzy.

Pompa ciepła jest najtańszym w eksploatacji sposobem ogrzewania domu. Dla domu 150-200 m2 roczny koszt ogrzewania i c.w.u. wynosi 1500÷2000 zł. Jeszcze 10 lat temu traktowana w Polsce jako ciekawostka technologiczna, obecnie pompa ciepła jest rozwiązaniem "swojskim?, znanym większości osób budujących dom. Z naszych ankiet wiemy, że co trzeci budujący zastanawia się nad zastosowaniem pompy ciepła.

Badania przeprowadzone pod koniec 2009 r. przez redakcję miesięcznika "Budujemy Dom" na podstawie danych z 19 firm wiodących na rynku pomp ciepła pokazują realne koszty instalacji dla różnych systemów i elementów składowych.

Za punkt odniesienia została przyjęta budowa domu jednorodzinnego dla 4-osobowej rodziny o powierzchni całkowitej 200 m2, w technologii zapewniającej komfort cieplny przy mocy grzewczej 40 W/m2. Instalacja obejmuje ogrzewanie podłogowe we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach. Badanie nie uwzględniało powierzchnii działki, charakterystyki gruntu, wody itp.

Badanie odnośnie pomp ciepła objęło dwie kalkulacje systemu ogrzewania - dla konfiguracji najtańszej i optymalnej (zalecanej). Wszystkie ceny podane są w wartościach netto.

 

opr.: prof. Wiesław Marciniak