Ile kosztuje "darmowa energia" z instalacji solarnej?
Można się spodziewać, że różnice w cenie urządzeń płaskich i próżniowych z czasem będą maleć, ale obecnie za instalację z kolektorami próżniowymi zapłacimy co najmniej 25% więcej.
W typowym domu jednorodzinnym, gdzie wody zużywa się stosunkowo niewiele, instalacja solarna zmniejszy zużycie energii do podgrzania c.w.u. o ok. 2500 kWh rocznie. Nawet jeśli woda podgrzewana jest prądem elektrycznym (najdroższym nośnikiem), to przy obecnych cenach, zaoszczędzimy ok. 1200 zł rocznie. Na zwrot kosztów inwestycji będziemy więc czekać ponad 10 lat (chyba że konwencjonalne nośniki energii będą drożeć bardzo szybko). A czas eksploatacji kolektora szacowany jest na 15-20 lat.
W przeciwieństwie do wielu krajów europejskich w Polsce niełatwo uzyskać dofinansowanie do instalacji solarnych, tym bardziej, że zlikwidowano gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy władze gminne lub powiatowe uzyskały jakieś środki na dofinansowanie tego rodzaju inwestycji - nie ma tu jednolitych zasad w skali kraju. Szanse na dotacje wzrastają np. jeśli realizowany jest tzw. Program Ograniczenia Niskiej Emisji - czyli zanieczyszczeń powodowanych przez małe domowe kotłownie.
Jesienią ma ruszyć także program dotacji dla inwestorów indywidualnych finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie to jednak dopiero powstający projekt.
Dodatkowe możliwości daje działanie zbiorowe. Władze lokalne, ale także stowarzyszenia powołane przez samych mieszkańców, mogą starać się o pieniądze pochodzące np. z Regionalnych Programów Operacyjnych (to fundusze unijne). Występują wówczas w imieniu dużej grupy zainteresowanych inwestycją mieszkańców. Udało już się uzyskać tego rodzaju dotacje sięgające 85% wartości inwestycji.
opr.: Redakcja