Sposób na awarię zasilania

Sposób na awarię zasilania

Awarie zasilania mogą zdarzyć się o każdej porze dnia i nocy oraz o każdej porze roku. Wygodnym rozwiązaniem w podobnych sytuacjach jest zastosowanie agregatu prądotwórczego, który nie tylko zabezpiecza nas przed jakąkolwiek przerwą w dostawie energii elektrycznej z sieci, ale także daje nam niezależność i możliwość normalnego funkcjonowania nawet w przypadkach dłuższych awarii sieci.

Przyczyny awarii zasilania są różnorakie i często trudne do przewidzenia. Latem, uszkodzenia linii wysokiego napięcia najczęściej są skutkiem gwałtownych burz. Wówczas całe dzielnice, miejscowości czy wsie pogrążają się na jakiś czas w ciemnościach. Brak prądu może oznaczać większe utrudnienia w życiu codziennym - to odmrażająca się lodówka i marnująca się w wysokich temperaturach żywność, brak ciepłej wody, nieczynna kuchenka elektryczna, brak możliwości naładowania baterii telefonu komórkowego czy laptopa, brak możliwości uruchomienia sprzętu do prac budowlanych czy majsterkowania, itd. Jednak najbardziej poważnym skutkiem awarii zasilania jest ryzyko narażenia sprzętu gospodarstwa domowego i urządzeń elektronicznych na uszkodzenie, które w dalszej kolejności będą generować dodatkowe koszty.

Bezpieczeństwo domowego sprzętu - stabilizacja napięcia

Nasza niezależność od sieciowych dostaw prądu i bezpieczeństwo sprzętu zasilanego energią elektryczną zależą od prawidłowego wyboru agregatu prądotwórczego, wyjaśnia Marcin Wodzyński, Manager Projektu z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń  Honda w Polsce. Przede wszystkim agregat musi dysponować odpowiednią mocą, pokrywającą całkowite zapotrzebowanie na moc wszystkich zasilanych odbiorników. Nie może ona być ani za mała, ponieważ wtedy odbiorniki po prostu się nie uruchomią, ani za duża, by nie narażać nas na niepotrzebne dodatkowe koszty. Jednym z najważniejszych elementów, od których zależy bezpieczeństwo, czas eksploatacji i wydajność odbiorników jest stabilizacja napięcia. Najczęściej spotykaną stabilizacją napięcia stosowaną przez wielu producentów agregatów prądotwórczych jest tzw. AVR (Automatyczny Regulator Napięcia). Warto również zwrócić uwagę na to, by dany agregat zapewniał najwyższą jakość wytwarzanego prądu - bezpiecznego dla wszystkich zasilanych odbiorników.

Automatyczny Regulator Napięcia (AVR) służy przede wszystkim do utrzymania znamionowych wartości napięcia (230V dla agregatów jednofazowych i 400V dla agregatów trójfazowych) i częstotliwości (50 Hz) w kluczowych dla tych parametrów momentach, czyli podczas włączania i wyłączania odbiorników, i w trakcie zmian stanów ich pracy. Właśnie wtedy dochodzi do spadków lub wzrostów napięcia, czy wahań częstotliwości. Dobrze jest pamiętać, że spadek napięcia powoduje wzrost wartości natężenia prądu, a to oznacza niezadziałanie odbiornika lub wręcz jego "spalenie". Warto także mieć na uwadze fakt, że nawet jeśli zasilany przez agregat odbiornik działa, to z powodu nieefektywnie działającej stabilizacji napięcia skracamy jego żywotność.

Tradycyjny AVR sprawdza się przy zasilaniu najnowszych elektronarzędzi, niektórych UPS-ów. Wykorzystywany jest także m.in. do zasilania starszych modeli telewizorów czy monitorów. Nie jest jednak polecany do zasilania najbardziej nowoczesnej elektroniki tj. system kamer, telewizory LCD, PDP, LED, wzmacniacze, laptopy, sterowniki pieców C.O. Często spotykanym zjawiskiem towarzyszącym pracy agregatu prądotwórczego wyposażonego w tradycyjny AVR jest efekt migotania światła, który wręcz uniemożliwia przebywanie w oświetlanym pomieszczeniu.

Nowoczesne systemy AVR

Do najlepszych rozwiązań stabilizacji napięcia dostępnych na rynku należą: inwerter oraz cyklokonwerter, generujące prąd najwyższej jakości i bezpieczny dla najnowocześniejszego sprzętu elektronicznego. Coraz większą popularnością cieszą się natomiast nowe odsłony "starych AVR-ów" działające szybciej i znacznie efektywniej, tzw. D-AVR i i-AVR.

D-AVR to cyfrowy automatyczny regulator napięcia, który jest udoskonaloną wersją tradycyjnego AVR. Stale, szybciej oraz bardziej efektywnie  kontroluje i koryguje wahania napięcia wyjściowego, zapewniając energię elektryczną wysokiej jakości.

W D-AVR wyposażone są agregaty Honda z serii EG: EG3600CL, EG4500CL i najmocniejszy EG5500CL. Są to agregaty uniwersalne, ponieważ spełniają różne potrzeby od zapewnienia funkcjonowania urządzeń jednofazowych, wrażliwych na jakość dostarczanego prądu jak oświetlenie, telewizory LCD/LED/PLAZMA, laptopy, wzmacniacze, kamery, sterowniki pieców C.O. po zasilanie elektronarzędzi służących do prac wokół domu, majsterkowania czy też na placu budowy. Duży, 24-litrowy zbiornik na paliwo zapewnia wielogodzinne działanie agregatu na jednym tankowaniu: 12h w przypadku EG3600CL, 9h30min. w przypadku EG4500CK i 8h10min – EG5500CL. Modele te są dostępne z dodatkową opcją licznika motogodzin pokazującego czas pracy agregatu.

Cała seria agregatów EG posiada również v-amortyzatory, które zmniejszają ryzyko zerwania zespołu silnik-prądnica od ramy w trakcie pracy w trudnych warunkach, i które lepiej od amortyzatorów standardowych tłumią drgania. Zastosowano w nich także unikalne innowacyjne rozwiązania, które chronią zasilane odbiorniki przed ewentualnym uszkodzeniem: silnik zatrzymuje się przy zbyt dużych obrotach lub jeśli stabilizator wykryje nieprawidłowe napięcie. Łatwą i wygodną obsługę tych urządzeń umożliwia centralnie umiejscowiony panel sterujący. Dodatkowo, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym i silnikowi GX, agregaty te wyróżniają się niskim zużyciem paliwa, zmniejszoną emisją spalin i obniżonym poziomem hałasu. Natomiast bezpieczeństwo pracy zwiększa system alarmu olejowego, który kontroluje ilość oleju i jeśli jego poziom jest za niski - odcina zapłon.

i-AVR to inteligentny automatyczny regulator napięcia. Zapewnia wysoką jakość generowanego prądu, kontroluje prędkość obrotową silnika iGX390, a także monitoruje parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości.

W i-AVR wyposażone są agregaty z automatyką podłączaną do sieci elektrycznej budynku Honda EM 4500CXS AUTO i EM5500CXS AUTO o mocach maksymalnych odpowiednio 4,5 kW oraz 5,5 kW. Przeznaczone są do zasilania odbiorników czułych na jakość parametrów prądu jak wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny czy urządzenia domowego użytku. Agregaty te posiadają także nowoczesną prądnicę, która umożliwia uzyskanie do 7kW dodatkowej mocy, powyżej mocy maksymalnej agregatu w czasie do 10 sekund. Rozwiązanie to zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie agregatu nawet podczas chwilowych przeciążeń wynikających z dużego na początku poboru prądu przez podłączone odbiorniki. Istotną wygodą w przypadku stosowania agregatów  Honda z serii EM jest duży zbiornik paliwa zapewniający wydłużony czas pracy urządzenia:  EM4500CXS AUTO może pracować bez przerwy ponad 9h, a EM5500CXS AUTO - ponad 7h.

źródło i zdjęcie: Honda