Świadome inwestycje w pompy ciepła

Świadome inwestycje w pompy ciepła

W Polsce nadal odnotowywany jest wysoki poziom wykorzystania węgla do pozyskania prądu elektrycznego oraz ciepła. Jednak pozytywnym objawem w ostatnich latach jest rosnące wykorzystanie energii odnawialnych, w tym pomp ciepła, które coraz częściej wybierane są przez świadomych swoich potrzeb konsumentów.

Efektem poszukiwań nowych filozofii ogrzewania jest rosnące zainteresowanie pompami ciepła. Podczas gdy wiele krajów europejskich zmaga się ze stagnacją w zakresie wartości zbytu pomp ciepła, w Polsce odnotowujemy wzrost. W roku 2010 sprzedano tylko 8130 pomp ciepła,  w roku 2013 było to już ponad 15000, a  w 2014 r. rynek zanotował wzrost o 7 proc. Siłą napędową rynku są pompy na ciepłą wodę. W latach 2010-2013 ten rynek zwiększył się czterokrotnie.

Prawie dwie trzecie zainstalowanych w Polsce pomp do ogrzewania wykorzystuje ciepło ziemi jako źródło ciepła, podczas gdy pompy ciepła na wodę gruntową mają marginalne znaczenie. Wysoki wzrost odnotowują natomiast pompy typu powietrze/woda.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od roku 2010 przznaje subwencje na instalacje do odzyskiwania ciepła z energii odnawialnych w obiektach mieszkaniowych. W ten sposób zwiększa zapotrzebowanie na innowacyjne i dostosowane do polskiego rynku technologie, które otwierają wiele możliwości biznesowych zaawansowanym technicznie oferentom.

Przewodniczący stowarzyszenia PORT PC, Paweł Lachman, prognozuje, że już 2015 r. może nastąpić przełom w masowym zainteresowaniu Polaków pompami ciepła. Choć w porównaniu z rynkami zachodnimi Polska pozostaje jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, to perspektywy są szalenie obiecujące. Na podstawie analiz dotyczącej sprzedaży za pierwsza połowę roku 2015 możemy spodziewać się wzrostu rynku o ponad 10 - 15 proc. w stosunku do 2014 r. Polacy dostrzegają coraz więcej korzyści wynikających z takich inwestycji, mówi Paweł Lachman, który już 22 września br. otworzy IV Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła odbywający się w ramach targów RENEXPO® Poland.

Rynek pomp ciepła notuje niezwykle intensywny rozwój w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi zdobyli już spore doświadczenie w wykorzystaniu pomp, ale nadal widoczny jest tu potencjał na rozwój. Aby czerpać wiedzę od najlepszych, polskie stowarzyszenie PORT PC nawiązało współpracę z Federalnym Stowarzyszeniem Pomp Ciepła z Niemiec i Wärmepumpe Austria, w celu wymiany ekspertyzy i doświadczeń poza granicami kraju.

Efekty współpracy można zauważyć na podstawie bogato wypełnionego przez zagranicznych gości IV Kongresu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Zaproszenie przyjął m.in. ekspert  prof. Hans Martin Henning, który przedstawi plany rozwoju energetyki Niemiec w oparciu
o segment OZE. Wśród wystawców również nie zabraknie znanych przedstawicieli branży, np.  Mammoth Air Conditioning, ale także polskich firm jak Wachelka INERGIS S.A. czy ASTAT Sp. z o.o.

Tematyka dotycząca rozwoju i perspektyw branży pomp ciepła w Polsce poruszana będzie podczas 5-tych Międzynarodowych Targów RENEXPO® Poland. Targi odbędą się 22-24 września br. w Centrum Expo XXI w Warszawie. Wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.

źródło: REECO Poland
zdjęcie: Ariston