Kocioł olejowy - zalety, parametry

Kocioł olejowy - zalety, parametry

Wielu inwestorów decyduje się na zakup działki bez doprowadzonych mediów. Za tego typu decyzją przemawiają najczęściej koszty, czyli niższa cena gruntu. Niestety w wielu przypadkach jest tak, że infrastruktury umożliwiającej przesył gazu nie ma, powstanie ona w późniejszym czasie lub lokalny dostawca gazu nie oferuje korzystnych cen. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu będzie montaż kotła olejowego.

Instalacja ogrzewania wykorzystującego paliwo olejowe jest alternatywą w przypadku, gdy dom został wzniesiony na działce położonej z dala od sieci gazu ziemnego. Warto przy tym wspomnieć, że kotły olejowe zapewniają podobny komfort ogrzewania i przygotowania ciepłej wody jak ich gazowe odpowiedniki. Dla osób przyzwyczajonych do ogrzewania gazowego odczucia związane z użytkowaniem będą więc zbliżone.

Kocioł olejowy - kilka słów o jego zaletach

Jedną z najważniejszych zalet kotłów olejowych jest ich prosta obsługa. Do tego samo paliwo jest powszechnie dostępne za sprawą rozległej sieci dystrybutorów, co sprawia, że zamówienia realizowane są szybko i sprawnie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że paliwa te nie są kłopotliwe w przechowywaniu. Zbiornik na paliwo płynne o pojemności do 1000 litrów można zamontować bezpośrednio w pobliżu kotła. Kotłownię wtedy można umiejscowić w pewnym oddaleniu od części mieszkalnej domu, ponieważ kotły olejowe często działają nieco głośniej niż gazowe. Oczywiście nowoczesne i wysokiej jakości materiały, z jakich wykonano kocioł i palnik, mogą zredukować ten hałas. Ponadto, eksploatacja kotłów olejowych jest tańsza od gazowych zasilanych gazem płynnym, a ten czynnik ma duże znaczenie dla pewnej grupy kupujących.

Technologie do wyboru - klasyka z wysokimi parametrami

Producenci w swojej ofercie posiadają kotły olejowe ze zintegrowanym zasobnikiem i bez niego.

Na rynku dostępny jest też klasyczny kocioł olejowy NeOvo EcoNOx spełniający wymagania postawione przez Dyrektywę ErP. Jego obecność pokazuje, że dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii i wysokiej jakości materiałów, kotły olejowe mogą być ekologiczne i zachowywać wyjątkowo wysoką sprawność, mówi Waldemar Matuszyński, Product manager w firmie De Dietrich.

Urządzenie dostępne jest w dwóch wielkościach mocy 22,4 kW lub 29,8 kW, w klasie energetycznej B dla efektywności ogrzewania i c.w.u. (w przypadku wersji z podgrzewaczem). W zależności od mocy urządzenia, wydatek ciepłej wody użytkowej waha się w granicach od 18,5 do 25 litrów wody, a w ciągu godziny wynik ten waha się od 550 do 650 litrów wody. Nie bez znaczenia jest też fakt, że podgrzewacz umieszczony został  pod kotłem, co pozwoliło zachować kompaktowy, jednolity wygląd. Dodatkowym, poza emaliowaniem, zabezpieczeniem podgrzewacza przed korozją jest anoda magnezowa.

Nwoczesna kondensacja

Podobnie jak w przypadku kotłów gazowych, obecnie także kotły olejowe dostępne są w technologii kondensacyjnej. Ich sprawność jest nieco niższa niż gazowych, ale nadal bardzo wysoka, np. w ofercie firmy De Dietrich znajduje kocioł NeOvo Condens, którego sprawność sięga 101,5%, natomiast sezonowa efektywność energetyczna wynosi 88%. W kontekście wymagań Dyrektywy ErP oznacza klasę "A". Palnik, w który wyposażono urządzenie spełnia najostrzejsze normy związane z emisją NOx i CO. Kocioł też w zależności od posiadanej mocy umożliwia podgrzanie nawet 635 litrów wody w ciągu godziny. Zarówno modele z serii Condens, jak i EcoNox można uzupełnić o podgrzewacze o pojemności 110 i 160 litrów. Zarządzanie nimi zapewnią dwie konsole sterownicze do wyboru, wyposażone fabrycznie w czujnik zewnętrzny i dysponujące wyświetleniem licznika energii.

źródło i zdjęcie: De Dietrich